کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

مصاحبه ی رشیدپور با سحر قریشی برای طنزپردازها موضوعی برای طنزپردازی دست و پا کرده و یک عده ی همیشه متاسف هم بهانه ای برای تاسف برای سینمای کشور پیدا کردند. 

به نظر من هر سینمایی ازین بازیگرهای درجه چندم داره و این که این آدم معلومات عمومی پایینی داره هم اصلا جای تعجب نیست. همیشه هم تو فیلم ها و سریال هایی بازی کرده که در حد و اندازه ی خودش بودند. به خاطر همچین بازیگرهایی نمیشه برای کل سینمای کشور متاسف شد.

علاوه بر این من به شخصه نمی تونم به حرف های این آدم و طنزهایی که دربارش نوشته شده بخندم. بهش انتقاد شده که بزرگ ترین شخصیت های حرفه و تخصص خودش را هم نمیشناسه، ولی خب مگه من خودم با شخصیت های برجسته تخصص خودم آشنام و بنیادی ترین اندیشه های رشته و شغلم را میشناسم؟ واقعیت اینه که من از تقریبا دو سال پیش که کلاس هام را با مرشد شروع کردم هر روز بیش تر فهمیدم چقدر بی سوادم. تلخ تر از اون این که فهمیدم چقدر اساتیدمون از مهم ترین نظریه ها و روش ها و اندیشه های رشته ای که تدریسش می کنند و دربارش می نویسند بی خبرند. نمی تونین تصور کنین چقدر کتاب تو کتابخونه ام دارم که زمانی نویسنده هاشون را متخصص می دونستم اما حالا واسم تبدیل به آینه ی دق شدن و حسرت پولی را می خورم که بابت خریدنشون دادم. چون فهمیدم چقدر سطحی نوشته شدند و می تونم قسم بخورم صاحبان این آثار متن اصلی حتی یک کتاب کلاسیک مرتبط با رشته اشون را کامل نخوندند. 

به نظر من سحر قریشی همون جاییه در سینمای ایران که باید باشه. همون احترامی را داره که باید داشته باشه و همون نوع طرفدارانی که لایقشه. اما اساتید و روشنفکران و اهل قلم و فارغ التحصیلان دانشگاه هامون چه طور؟ شمایی که بهش خندیدی چه طور؟

موافقین ۵ مخالفین ۲ ۹۴/۰۹/۲۳
آیبک

نظرات  (۱۵)

واقعا همینطوره. حالا خوبه بنده خدا هیچ وقت به عنوان اسطوره ی بازیگزی شناخته نشده و انقدر گیر میذن بهش
پاسخ:
جالب اونایی که کامنت گذاشته بودن وای بر سینمایی که ستاره هاش اینن. ستاره؟؟!!
۲۳ آذر ۹۴ ، ۱۷:۳۹ فاطیما کیان
دقیقا و به نظر من قرار نیست همه استاد همه چی دون باشن , قرار نیست همه ی افرادی که با شغل یا رشته ی ما مرتبط ان رو بشناسیم , در حد خودمون باشیم کافیه ...
سحر قریشی ادعای بازیگر درجه ی یک بودن نداشته تا به امروز و در سطح خودش خوب بوده و این تاسف ها برای من خنده داره
پاسخ:
همه چیز نه اما ابتدایی ترین و مهم ترین اطلاعات چرا. 
با بازی بازیگر درجه چندم بی سواد تو فیلم های آبکی یا با عکسش رو جلد مجله های زرد به جای برنمی خوره اما استاد و کارشناس بی سواد...
۲۳ آذر ۹۴ ، ۱۷:۴۱ دختر همساده
عاقا من میمون بشم اگه بهش خندیده باشم :)))

پاسخ:
:-))) خنده که داشت 
دقیقا همینطوره که میگی..

ولی خب همیشه نقد کردن و خندیدن و قضاوت های عجولانه راحتترین کاره
پاسخ:
البته داستان طنزهای نقادانه ی قوی جداست از کامنت های سطحی و تکراری
از داعش و فاجعه و منا و تجاوز به اون دوتا نوجوون تو مکه و حذف تحریمها و تلاشهای ظریف و کلی چیزهای دیگه جک ساخته شد و مایه طنز شد !! داستان سحر قریشی که جای خود داره !!!
کلا همه توی هر موضوعی خودشونو و عملکردشونو فراموش می کنن و واسه باقی ملت کارشناس میشن!!
پاسخ:
اگه بین مسخره بازی هامون فرصتی پیدا بشه تا به خودمون و طنز آشکارمون یک نگاهی بندازیم
هر چی گفتی درست! من حتی به خودم زحمت دیدن مصاحبه اش رو هم ندادم چون نه ازش خوشم میاد نه علاقه ای به سطح فیلمهایی که بازی میکنه دارم و نه این حرفهاش برام خنده داره ولی یه جمله ای که در مورد خودش گفته بود رو جایی دیدم که بولد کردن و اون این بود: لیدی گاگا نیستم اما متفاوتم!!! به عنوان یه نفر که خیلی لیدی گاگا رو دوست دارم نه بخاطر کارهای عجیب غریبش بخاطر پر بودن و کار درست بودنش و اینکه چقد موسیقی میدونه و طرز فکر جالبش ... از این همه متوهم بودنه یه بازیگر تو این سطح که خودت هم به سطحش اشاره کردی ، دو تا شاخ از کله ام اومد بیرون و بیش از پیش ازش بدم اومد ! 
پاسخ:
خخخخ من و لیدی گاگا!! کلا آدم جالبیه
خب میدونى، الان چون راه ورود به سینما خیلى از راه آکادمیک فاصله گرفته، خیلى راحت، بدون سواد سینمایى هم میشه وارد سینما شد و یکیش هم ایشون. شاید خنده ها هم نشأت گرفته از همین باشه که این بازیگر ستاره، بدون طى کردن دوره هاى علمى و مثلا خاک صحنه خوردن و (روى صحنه شاشیدن و.. :-D  ) اومده بازیگر شده و اصلى ترین چیزهاى رشته شو نمى دونه.
البته الان با روشهاى مشابه و مدرک خریدن و مقاله خریدن هم میرن استاد دانشگاه میشن و همین اتفاق که گفتى هم توى جامعه علمى میوفته. همه مشاغل همینه.
منم یه تیکه هایى از مصاحبه رو دیدم و بى اطلاعى این بازیگر، واضح بود. البته خب تعجب هم داشت. همونقدر که توى دانشگاه، به استاد ِ دکتر ِ مدرک گرفته از آلمان ِ دانشگاهمون یه چیزى گفتم و از جوابش هاج و واج نگاش کردم!
خودم؟ من خیلى ساله سعى سبک زندگیمو عوض کردم. دارم بهتر میشم.
و اینکه منم یه کم خندیدم :-) البته نه از اون نظر! چون اینا همسایمون بودن و هستن و خانوادشونو مخصوصا داداششو خوب میشناسم و یاد داستاناشون افتادم :-D
میدونى که محل ما چه محلهٔ فرهیخته خیزیه! :-) 
پاسخ:
تو هم بهش میگی ستاره؟! 
آخه کی سر جاشه که این باشه؟ کدوم باسوادی داره مرتبط با رشته اش کار می کنه که این بکنه؟ حالا اونی که رفته آکادمیک درسشو خونده خیلی حالیشه؟ این که بازیگریه در حد سرگرم کردن مردم، سیاسیت مداران بی ربط و بی سوادمون رو کجای دل بگذاریم؟
از بُعد جالبی به قضیه پرداختی، در حقیقت خنده ما به قریشی خنده آیینه واره ، داریم به خودمون می خندیم، قریشی نماینده نسلی است که به جای اندیشیدن می خندد و به جای مطالعه و کسب اطلاعات اظهار فضل و خودنمایی... همه ما در انواع و اقسام رشته ها دچار همین بی سوادی، کم اطلاعی و کمبود مطالعه هستیم...
پاسخ:
به نظرم این حجم از انتقاد و تمسخر و تاسف رو باید نسبت اونایی داشته باشیم که نقش های خیلی کلیدی تری تو جامعه دارن و البته از بی سوادی خودمون هم غافل نشیم!
ستاره؟! منظورم اینه بهش میگن ستاره. البته کم طرفدارم نیست!
سیاست بى ربط ترین و نابجاترین آدما رو سرجاهاش داره. به نظرم سیاست خیلى پرت تر چیزاى دیگه ست. اصلاً نمیشه حتى در این مورد سرش فکر و بحث کرد.
پاسخ:
قبول دارم که طرفدار هم داره اما مثل بعضی ها فالویرهاش رو مساوی با طرفدارانش نمی دونم
اینجا سطح بازیگر بودن مهم نیست. مهم اینه که وقتی تو در سطحی از توجه قرار می گیری حتی اگه هنرپیشه درجه سه باشی باید به حداقل اطلاعات عمومی دسترسی داشته باشی. وقتی یه فارغ التحصیل دانشگاه به عنوان استاد سر کلاس حاضر میشه باید و باید سطحش از یه فارغ التحصیلی که استاد نیست بالاتر باشه! بهرحال اگه این خانم به برنامه ای دعوت شده که روندش رو می دونسته باید یه نگاهی به خودش مینداخته و بعد می اومده اونجا می نشسته. ما نمی تونیم طرفدارانش رو تحقیر کنیم و بگیم خب چون این بیسواده و سطحش پایینه پس طرفدارانشم اینجورین!
ببخشید طولانی شد.
پاسخ:
اگه این بازیگر توجه و احترامی مثلا در حد و اندازه ی بازیگری مثل لیلا حاتمی دریافت می کرد یک جای کار میلنگید اما فکر می کنم طرفدارانش هم موافق باشن که فقط چهره اش به کار مجله های زرد میاد و حاشیه هاش هم ملت رو سرگرم می کنه. 
روی صحبت من با اونایی هست که فریاد وا اسفا سر دادن اما حواسشون به خودشون نیست که احتمالا چقدر در رشته و تخصصشون بی سوادن و عنوان هایی رو یدک می کشن که اصلا لیاقتش رو ندارن، مثل استاد، دکتر یا فارغ التحصیل "کارشناسی". 
 بله از این بازیگر انتظار میره بیش تر بدونه اما صد برابرش رو من از خودم انتظار دارم.
من کامنت بلند دوست دارم :-)
ببخشیدا ولی خیلیم خوبه. اصلن خوبی که به سواد نیست. اصلن سواد به چه درد آدم میخوره؟ آخر و عاقبتش چیه؟
نداره.....سواد آخر عاقبت نداره خواهر جان
بی سوادی داره. این همه پستهای مهم.....اووووو....این همه آدمهای پولدار و بیزینس من.......این چیزا که سواد نمی خواد.
پشت یک پورشه نوشته بود : عاقبت فرار از مدرسه.
:)
ببخشید، سعی کردم کامنتم طولانی بشه. اما خب، کیفیتش افتضاح شد.
پاسخ:
:))
خب البته سواد هم فقط ریاضی و فیزیک و تاریخ نیست. اون بزنسمن موفق باید رموز تجارت رو بدونه که احتمالا می دونه.
یعنی خدایی حال کردم تلفظ فارسیش هم درست نوشتی. بزنسمن .....
:))))
سلام
+ من با شما مخالفم
وقتی کسی می ره تو تلوزیونُ جلوی این همه بیننده حرف می زنه+ یا ازش سوال می شه+ یا هر چیز دیگه...
+ باید  تا اونقدر درباره حرفه خودش مسلط باشه تا بتونه به سوالات به این سادگی جواب بده.+
 کسی که وارد سینما می شه شرط اولش این هست که چهره های سینمایی جهانُ بشناسه.+ کسی که ادعای بازیگری داره شرط اولش این هست که بازیگران و کارگردانان بزرگ سینمای جهانُ + و فیلمای خوب دنیا رُ دیده باشه. چرا نباید بلد باشه؟
+ و بعدش به نظر من این خانم اصلا بازیگر نیست.
+ لیلا حاتمی. گلاب آدینه سوسن تسلیمی و غیره کسانی هستند که هم بازیگریُ بلدند هم سوادُ دانششُ دارند. ولی این چهره های زرد نه بازیگری بلدند نه سوادُ دانش سینمایی دارند. + فقط خوشکلند+ اونم تازه به لطف این همه عمل که روی چهره هاشون انجام دادند.
+ چرا باید اینطوری باشه؟
+ بله من که سینما خوندم زیاد لازم نیست تا تاریخُ سیاستُ اقتصادُ ادبیاتم بلد باشم +( یک کمش لازم هست+ چونکه دارم تو این جامعهُ بین این مردم زندگی می کنم) ولی اگه صادقانه بگم بلد نیستم کسی به من نمی خنده .
 اما اگه  بگم سینما بلد نیستم به همه دنیا حق می دم که بهم بخندن. چرا چونکه این رشته رُ خوندم.
+ تلوزیونی که مهمانانش ( تو رشته هنرُ بازیگری)+ بهاره رهنما و سحر قریشیُ اینا باشندُ مجری ش هم رضا رشید پورُ مردمش هم ما !!!
+ چه انتظار دیگه یی می شه  داشتش که اگه کسانی اینا رُ نقد کنند. مسخره نشنُ کسانی مثل شما مدافع حقوق بااصطلاح بازیگرانی مثل این ها نشند.؟


پاسخ:
سلام مژگان جان
بله من هم میگم چه انتظار دیگه ای میشه داشت از بازیگر جامعه ای که دکتر و مهندس و کارشناس و مدرس دانشگاه و دانشجو و مدافع بازیگرش اینن؟!
نگفتم کسی حق نداره بهش بخنده. گفتم واسه من خنده دار نیست چون یاد بی سوادی خودم میفتم. هر کی فکر می کنه به اندازه ی کافی باسواده و واسش خنده داره خب بخنده.
من و تو می تونیم امثال قریشی رو به عنوان باریگر قبول نداشته باشیم اما خب فعلا که داره بازی می کنه و درآمد هم داره.
برای تشخیص درست و غلط بودن چیزی نباید اونو با چیز غلط تری مقایسه کنیم. این کار باعث میشه غلط بودن اون کار در مقایسه رنگ ببازه.

برگرفته شده از aybaknevesht.blog.ir


(از پستهای قبلی خودتون کپی کردم...)
پاسخ:
آره یادمه جوابم به کامنتت بوده.
اون جا تو داشتی واسه تبریه کردن خودت مقایسه می کردی اما من این جا واسه به چارمیخ کشیدن خودم و اساتیدم مقایسه کردم. یک فرق هایی داره فک کنم.
تبرئه ی خودم از چی؟ من هیئت علمی نبودم. من اونجا داشتم از تئوری و نظر خودم دفاع می کردم نه از خودم.
پاسخ:
تبریه از دفاع از باوری غیرقابل دفاع. 
در هر صورت نقدی به خودت نداشتی برعکس اتفاقی که تو پست من افتاده

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی