کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

محبوب ترین مطالب
پیوندها
يكشنبه, ۶ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۲۰ ق.ظ

کارگاه ازدواج

دانشجوی لیسانس بودیم و خوابگاهی. یک روز یکی از بچه ها خبر آورد که قراره یک کارگاه ازدواج آخر هفته تو خوابگاه برگزار بشه و پاشیم بریم یک کم بخندیم. آخر هفته کاغذ و قلم برداشتیم و هر و کر کنان با پیژامه زیر مانتو رفتیم کارگاه. حدود 10 یا 15 نفر بودیم. یعنی از کل اون پنج ساختمان پر دانشجوی دم بخت فقط این تعداد که سه تاشون هم ما مسخره ها بودیم معتقد بودن ازدواج خوب نیاز به آموزش داره. مدرس یک آقای روان شناس تقریبا چهل ساله بود، در کارش تجربه و مهارت داشت و ما هم خیلی زود فهمیدیم که قضیه جدیه. خیلی از حرف هاش هنوز هم به یادم مونده. یکیش این که به هیچ وجه حاضر نبود بپذیره که ازدواج هندونه ی در بسته است و این که ویژگی های منفی و غیرقابل گذشت مرد یا زن قابل شناسایی نباشه. اون هایی که با وجود فرصت کافی برای شناخت دچار اشتباه می شن اون هایی هستن که به نشانه ها دقت نکردن یا به هر دلیلی نخواستن ببیننشون.

می دونم خیلی از متاهل ها و به خصوص اون هایی که درانتخابشون اشتباه کردن زیر بار این حرف نمی رن. شاید چون با انداختن اشتباهمون گردن بخت و اقبال حس آسودگی بیش تری داریم. حرفش هنوز به من هم کامل اثبات نشده. اما خبری باعث شد یاد کارگاه ازدواج اون سال بیفتم. خبرازدواج مردی که تقریبا شش ماه پیش برای امر خیر اومده بود خونه ی ما. مردی که خصوصیات منفیش از قبیل شکاک، کنترل کننده و خسیس بودن دست کم برای من به شدت بارز بود. بماند که من حتی از طرز نشستن و لباس پوشیدنش و وجود مادری که مجلس را به دست گرفته بود، جنس این خانواده را شناخته بودم، اما به اصرار مامان و بابا باهاش صحبت کردم و با چند تا سوال و جواب ساده فهمیدم قضیه وخیم تر از این حرف هاست حتی! حالا دارم به دختری فکر می کنم که به این آدم جواب مثبت داده، جز اینه که نشانه ها را ندیده، یعنی نخواسته ببینه؟

موافقین ۹ مخالفین ۰ ۹۴/۱۰/۰۶
آیبک

نظرات  (۱۴)

منم موافقم، علت حجم زیاد طلاق های این چندسال اخیر ازدواج های سرسری و عجولانه عمل کردن بدون تحلیل و شناخت دقیق و موشکافانه است، ماهم یه عالمه از این همایش ها رو رفتیم فقط واسه مسخره بازی ولی خیلی کم بدرد بخور بودن:)
پاسخ:
منم حدس میزنم علت این که از کارگاه استقبال نشد همین تجربه ی بد از شرکت در کارگاه های به دردنخور بوده
۰۶ دی ۹۴ ، ۱۳:۴۱ فاطیما کیان
ازدواج مراحلی داره که خیلی کم رعایت میشه ,بیشتریا به این امید که طرف رو درستش میکنیم ! تن بهش میدن که گندش در میاد و به طلاق میشکه فقط , اصلا چیز ساده ای نیست که اینقدر ساده بعضی سریع میرن سر خونه آخر و محرمیت و ازدواج و ...!
خیلی جالبه چون شبیه همین جریان خواستگاری برای منم پیش اومده بود و بعدها با شیندن خبر ازدواجش فقط فکرم پیش دختره بود که اخه چطوری به این آدم جواب مثبت داده !
پاسخ:
درباره ی این مورد می تونم بگم یا دختره خیلی احمقه یا دارای ویژگی ها مشترک با این آدم!
۰۶ دی ۹۴ ، ۱۴:۱۱ شیمیست خط خطی
نشانه ها...
واقعا هم یه کارگاه خوب خیلی کمک کننده است :)
پاسخ:
ازدواج موفق واقعا نیاز به آموزش و راهنمایی داره
۰۶ دی ۹۴ ، ۱۶:۳۹ دکتر میم
یه دوستی داری که متاهله و تهرانه. خونه ش هم قبلاً رفتی، اونو که میشناسی؟ :-) 
اون هنوزم دنبال نشانه ها میگرده :-D 
پاسخ:
دنبال نشانه های مثبت و خوب در همسرش می گرده خب لابد! چی کارش داری؟
دلیل پاک شدن بعضی پستها نارضایتیه آیا؟ از خود پست یا از کامنتها احیانا؟ فضولی نیستها چون اگر نارضایتی از کامنتها باشه به نوعی به ما مربوطه برای همین کنکجاو شدم بپرسم.

دکتر نشونه ها رو پنهون نکن :D
پاسخ:
نه ربطی به کامنت ها نداره
۰۶ دی ۹۴ ، ۱۷:۲۶ دکتر میم
شهاب جون. 
من مملو از نشانه هام :-)) همشو هم همسر میدونه :-) 
عه پس من اشتباه فهمیدم :D
ببخشید دکتر :D
آخه جدیدا نشونه ها رو تو مجلس خواستگاری نشون نمیدن :|
پاسخ:
واسه بعضی ها خواستگاری اولین مرحله و واسه بعضی دیگه آخرین مرحله است. در هر صورت تنها فرصت آشنایی نیس یا از نظر من نباس باشه
به نظر من نه تنها توی ازدواج بلکه تو همه چی باید به نشونه ها دقت کرد حتی یه دعوت ساده! آدمهای بدبینی عین من وقتی نشونه ای نیست هم بیشتر مشوک میشن:/
برای این عزیز از دست رفته صبر آرزو می کنم!

پاسخ:
آره. کلا در معاشرت با آدم ها باس به نشانه ها دقت کرد
۰۷ دی ۹۴ ، ۱۱:۵۷ اون روی سگ من نوستالژیک ...
ازدواج هندونه دربسته نیس و واقعا باید به این نشانه ها دقت کرد،ولی خوب متاسفانه دخترای جامعه ما بیشترشون الان فقط تب ازدواج دارن!! و یه جمله همیشگی اینکه خودم درستش میکنم خودم تغییرش میدم.و...ومتاسفانه ته تهش میشه این همه طلاق.
پاسخ:
خوش بینی تو هر چی خوب باشه واسه ازدواج خوب نیس
۰۷ دی ۹۴ ، ۱۵:۴۲ دکتر میم
البته بعضی اختلافات و مشکلات هم سالهای بعد بروز میکنه...
آدما عوض میشن ، گاهی بسمتی که طرفین نمیخوان!
پاسخ:
بله اینم هست
یا نمیبینن یا میخوان که نبینن ! اصولا ازین دو حالت خارح نیست که !
پاسخ:
باتجربه تر ها میگن که خارج نیس 
۱۰ دی ۹۴ ، ۰۰:۵۲ رها مشق سکوت
من  یکی از اون کساییم که اشتباه انتخاب کردم، و بعدم نشونه هایی که دیده بودم رو انکار میکردم و همه چیز رو ربط میدادم به شرایط زندگیم و بخت و اقبال و شانس و ...
تا وقتیم که این رو نپذیرفتم که از همون اول میدونستم دارم چه اشتباهی مرتکب میشم و دلایل احمقانه ی اون روزهام رو برای اون انتخاب نپذیرفتم، نتونستم زندگیم رو نجات بدم. 
تک تک مشکلاتی که تو چندسال زندگیم برام اتفاق افتاد، از همون روز اول، از همون لحظه ی اول برام مشخص بود، منتها یا میذاشتم به حساب اینکه دارم اشتباه میکنم و زود قضاوت میکنم، یا اینکه قراره در آینده تغییری ایجاد بشه و من میتونم اون آدم تغییرش بدم، یا اینکه برام اون چیزها تو اون روزها مهم نبود چون اولویت های بی اساس دیگه ای داشتم، یا از همه بدتر هر کدومش رو میذاشتم به حساب دوست داشتن و سعی میکردم کلا قضیه رو مقدس نشون بدم تا عیب و ایرادای خودم که باعث اون انتخاب شده مشخص نشه. دوست داشتنی که حتی یه ذره هم صادقانه و خالصانه نبود و بیشتر یه دروغ و نقاب بود برای پنهون شدن.
چون خودم این مراحل رو گذروندم ( اینها نتایجیه که خودم گرفتم و دیگران دقیقا فکر میکنن زندگی من به خاطر بخت و اقبال اینجوری شده، حتی الان کسایی که زندگی من رو دیدن بازم حرفهای من رو نمیپذیرن و میگن من در مورد خودم دارم اشتباه میکنم و هیچ چیز اون رابطه نشون نمیداد قراره به اینجا برسه) الان هرکس بیاد بهم بگه ازدواج هندونه دربسته است و این حرفا، باهاش مخالفت میکنم و ازش نمیپذیرم
درسته یه سری اتفاقات میفته تو زندگی، اما تو همون شرایط هم، خیلی وقتا نشونه ها و فرصت هایی هست برای اینکه کل زندگی ادم تحت تاثیر قرار نگیره. همون وقتاییم که اتفاقا داره میفته، ادما دارن عوض میشن و ... باز قبلش یه زمینه ای بوده براش که از چشم پنهون مونده یا میخواستیم که پنهون باشه


پاسخ:
رها جان کامنت های تو همیشه از پست من کامل تر، روشن تر و مفیدتر هستن. ممنون
۱۱ دی ۹۴ ، ۱۸:۳۵ شبگرد سابق
من کمی واسه خودم روشنگری کنم، اینکه نخواسته ببینه یعنی دیده و توجه نکرده؟ 
توجه نکردن به اون ویژگی های مرد خودش میتونه کاملا آگاهانه باشه و از روی مقایسه ی شرایط فعلی فرد با شرایط فرضی آینده، و به امید فردایی بهتر از امروز.
و یا از سر خامی و سادگی.
در هر حال تاسف برانگیزه.
پاسخ:
میبینی و میگی مهم نیس یا درستش می کنم یا لابد اشتباه می کنم و این جوریا هم نیس یا فلان ویژگی خوبش می پوشوتش یا...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی