کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

يكشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۹:۵۷ ق.ظ

بار

یادمه روزی که آزمون عملی رانندگی داشتم بار اول قبول نشدن واسم مثل مرگ بود. انگار بار مسئولیت حفظ آبروی جامعه زنان رو دوش من بود. وقتی پشت فرمان نشستم از شدت اضطراب پاهامو حس نمی کردم. سرهنگ که به بداخلاقی و ضد زن بودن معروف بود و موقع رانندگی بقیه کلی غر زده بود و تحقیر کرده بود، موقع رانندگی من سکوت بود و یک بار هم زبانش به شوخی و خنده باز شد. وقتی پرونده امو امضا کرد داشتم از خوشحالی بال درمیاوردم. بار حفظ ابروی جامعه ی  زنان سالم به مقصد رسیده بود! وقتی پیاده شدیم گروه بعدی که قرار بود بعد ما سوار بشن پسرهایی بودن که اومدن تو صورت ما پوزخند زدن که چی شد؟ رد شدین همه؟ هه هه!همون روز یک گروه پسر تو محوطه ی آموزشگاه ایستاده بودن و هر و کرکنان داشتن  داستان تو جوب انداختن ماشین را واسه هم تعریف می کردن، غرق بی خیالی و آسودگی از باری که باید به مقصد برسه.

به خودم می گم این بار اضافه را زمین بگذار. بهترین بودن هم چیزی از متلک ها و توهین ها و تحقیرهایی که هر روزه به سمت زنان سرازیر می شه کم نمی کنه. اشکال در جای دیگه است.

می دونی؟متنفر نبودن از مردها تلاش و تمرین هر روزه می طلبه.

موافقین ۷ مخالفین ۱ ۹۴/۱۱/۱۱
آیبک

نظرات  (۱۳)

بهترین و کامل ترین زن هم که باشی باز مردهای پست و حقیری هستن که توهین و مسخره کنن...
پاسخ:
به امید سلامت روح و روان همه
بضی وقتا فکر می کنم اگه دختر بودم و همچین چیزایی رو میدیدم منم نسبت به مردا احساس بدی پیدا می کردم. بعدش می گم نه بابا مردا موجودات به این گلیییییی به این نازیییییییی! اوقققق! د:
پاسخ:
گل ترین آدم ها هم یک جنبه های مزخرف شخصیتی دارن. از مردها هم انتظار کامل بودن نداریم اما کاش بدونن بعضی رفتارها، حرف ها و برخوردهاشون چه تاثیر مخربی داره و با روان زنها چی کار می کنه.
۱۱ بهمن ۹۴ ، ۱۱:۲۰ فاطیما کیان
فقط اگر 1% تناسخ وجود داشته باشه این مدل پسرا رو نفرین میکنم که تو دوره ی بعدی زندگی یا سوسک بشن یا دختر اونم تو دهه های 30 -40 -50 که حالشون خوب گرفته بشه :))
غیر این هم نفرین میکنم عاشق یک زن بشن و شکست عشقی بخورن تا عمر دارن بفهمن رئیس کیه :))
پاسخ:
آخه سوسک هم بشن ازاردهنده ان. تازه سوسک ها خیلی هم مقاومن!!
baraye manam daghighan hamine

harruz daram tamrin mikonam ke az zana motanfer nabashamo hamaro be yek cheshm nabinam.
vaghean sakhte....
پاسخ:
به تلاشت ادامه بده. تو می تونی
من از مردها متنفر نیستم از اون فرهنگی که اونا رو اینجوری گستاخ و حق به جانب بار میاره و ریشه تو نطفه شون حتی دوونده متنفرم ، فرهنگ قرون وسطا ... 
پاسخ:
یک عده ی خیلی زیادیشون پرمدعا هستن و لااقل ازون دسته انتظار میره در جهت تصحیح خودشون یک قدمی بردارن.
۱۱ بهمن ۹۴ ، ۱۷:۲۸ مستر نیمــا .
تخصیر ما نیست. اون روز خانومه قشنگ وسط خیابون پارک کرده، تو کیفش دنبال وسیله میگرده! پشت سرش ترافیک شده!!!
خب خودتون آتو دست مردا میدین

بعد هم نگاهتون فمینیستیه! این همه از بدی مردا مینویسید . مینویسن و هزار جوز چیز میگین کی اگه یه روز یکی راجه به زنها بنویسه قشون کشی میکنید ویمیکوبیدش :))))
میانه روی همیشه بهتره
پاسخ:
واقعا تا حالا راننده های مردی رو ندیدی که با پارک کردن هاشون مزاحم دیگران شدن؟! این به فرهنگ رانندگی خودخواهانه ما برمی گرده نه جنسیت راننده.
نگاهم فمنیستیه؟ اینو به حساب تعریف تو از خودم می گذارم. مرسی
من از تجربیاتم گفتم. دیگران هم اگه می خوان بنویسن. کسی مانع شده؟
والا نمی دونم چه طور باس در نوشتن تجربیاتم و فقط گوشه ای از توهین هایی که می بینم و میشنوم میانه رو باشم! و اصلا میانه رو بودن این جا یعنی چی؟
lمتنفر بودن از مردها...
عبارتی که سه یا چهار ماه قبل اصلا فکر نمی کردم تو افکار شما و خانم 7660 باهاش مواجه بشم. (پیرو پست اخیر ایشون که کسی رو که پستهاشون رو دیسلایک  زده پیش  فرض "داداش" خطاب کرده بودن).

کامنت خانم آزیتا م.ز بسیار کامله به نظرم و جالبه شما باز هم این کامنت رو به مردها نسبت دادین. من هم خودم از این فرهنگ مشت زدن به کسی که گوشه رینگ بوکس گیر افتاده متنفرم. از این فرهنگ له کردن قشر ضعیف زیر پاشنۀ پا مثل ته سیگار (ضعیف از خیلی جنبه ها می تونه تعبیر بشه، جسمی، روحی، مالی، و ...) . بدترین خاطراتم از دوران کودکی همین بود، اینکه اکیپی از بچه های مثلا کول و باحال یکی از بچه های مثلا خرخون و مؤدب رو سیبل می کردن و کل 5 سال دبیرستان یا 3 سال راهنمایی و ... مسخره ش می کردن. با تحقیر بقیه قصد داشتن خودشون رو بالا بکشن و بگن ما کولیم. ما باحالیم. همین الآنشم تو گروههای تلگرام هنوزم نسلشون هست و تو سن 25 سالگی با تخریب بقیه سعی دارن وجهۀ خودشون رو حفظ کنن! انداختن بار روانی رو اون قشر ضعیف و کیف کردن و حکومت کردن. (باز هم تأکید می کنم اصلا منظورم این نیست قشر زن ضعیفه در برابر مرد،منظورم از ضعف "نقطه ضعفه" اینجا. مثل حساسیت روحی).. یکی از افتخاراتم اینه که هیچ وقت بچه های دیگه رو با لقبشون تو مدرسه صدا نکردم.

شخصا بارها و بارها خودمو امتحان کردم و دیدم اصلا نمی تونم تو تیم برنده و لگد زن ماجرا باشم. همیشه دلم به حال تیمی که لگد خورده سوخته و هیچ وقت لذتی از لگد زدن به زیر دستیها و ضعیفها نبردم.

با جوهای دخترونه آشنایی ندارم، ولی مطمئنم این فرهنگ ضعیف کشی تو خانمها هم هست، اقلا در بحث مالی و چشم و هم چشمیش که خانمها تو زخم زبون زدن به دخترهای فقیر تر رو دست ندارن!

این فرهنگ ضعیف کشی باید حذف بشه. خیلی هم ربطی به زن و مرد نداره واقعا. اگه زنها بیشتر در برابر مردها آسیب پذیرن تو این مقوله دلیلش "از نظر من" همون نقطه ضعف روحی روانیه که گفتم.

+ و یک نکتۀ ظریف دیگه. درک نمی کنم چرا شما روز اول رانندگی چنین دغدغۀ بی ارزشی داشتین! و متأسفانه خیلی خانمهای دیگه هم تنها دغدغه شون برای رانندگی همین چشم و هم چشمی هست بیشتر تا خود اضطرار رانندگی، برای همینه شاید که معمولا راننده های خوبی از آب در نمیان. مطمئن باشین کمتر پسری رو پیدا می کنین که نگران آبروی خودش یا هم جنسهاش بخواد باشه در چنین شرایطی. خود من از سال 86 گواهینامه دارم و یک پراید هم به نام خودم 8 ساله تو پارکینگ خوابیده بود تا همین پارسال که خواهرم راه دانشگاهش اقتضا کرد برش داره سوارش شه! چرا؟ چون دانشگاه خودم یک تاکسی از سر کوچه می خورد. و من عملا بعد سال 86 پشت ماشین نشستم و عملا الآن رانندگی هم بلد  نیستم :)
و این 8 سال هم تنها کسایی که بهم سرکوفت زدن فقط و فقط خاله هام بودن که می گفتن جلو فامیل بچه های عمه ت فردا زشته بگیم داماد رانندگی بلد نیست! و البته پدر بزرگم که کلا به خاله زنکی تو فامیل معروفه! در واقع اگر حال بدی هم هست منشأش خانمها بودن و این دیدشون به رانندگی که سوای از دید یک اقتضا و نیاز هست :)

++آدمی که مرام داشته باشه هیچ وقت ضعفهای یک ادم دیگه رو مسخره نمی کنه :) و بهتون قول می دم برخلاف تصورتون اکثر مردها با مرامن. پسری که مسخره می کنه مرام نداره... اینو بهتون تضمین میدم.
پاسخ:
برای فهمیدن حس پشت این پست فقط باس زن باشی. چی می تونم بگم و چه توضیحی می تونم بدم وقتی اسم بار و فشار روانی رو که متحمل شدم می گذاری چشم و هم چشمی؟ من بابت این فشار و دغدغه ای که واسم ایجاد شده از جامعه ی مردسالار شاکیم بعد تو از راه رسیدی داری از دغدغه ی بی ارزش ما ایراد می گیری؟!
زن ها رسم زن بودن رو اجرا میکنن اگر مردها واقعا مرد باشن...
میدونید کاش برای همه ی خانوم ها هم این دغدغه ی شما وجود داشت. من خودم چندساله گواهینامه دارم ولی پشت رل نمیشینم چون دلم نمیخواد راننده ی بدی باشم. صرفنظر از جنسیت.
ولی مقصر این نگاه کیه وقتی من هر راننده ی خانومی تو محلمون دیدم افتضاح رانندگی میکنه؟ من راننده ی بد آقا هم خیلی زیاد دیدم ولی به نسبت اینکه راننده های خانم کمتری میبینم و حداقل 80درصد اونایی که من میبینم افتضاحن اینو میگم. ینی به صرف دیده های خودم. بارها شده تو کوچمون که میرم، کوچه ی خلوت، کسی ناگهانی پشتم زده رو ترمز و داشته لهم میکرده و من هربار برگشتم خانم بوده. ازاین دیده ها زیاده و بهتره همه بدونن که تا بلد نیستن پشت فرمون نشینن. (البته محله ی ما شاید مورد داره)
پاسخ:
:))) فکر کنم محلتون واقعا مشکل داره! من با این حجم از فضاحت تا حالا یک جا برخورد نکرده بودم :))
ولی خب حدس می زنم مشکل خانوم های محله ی شما استرس بیش از حد و کمبود اعتماد به نفسه. و برعکس تو فکر می کنم اتفاقا اگه بلد نیستن باید بیش تر پشت فرمون بشینن، البته  جاهای خلوت.
و در مورد خودت رعنا جان، غیر یک عده ی معدود که قبول دارم استعداد خاصی در رانندگی دارن و انگار راننده زاده می شن بقیه از راننده ی بد به راننده ی خوب تبدیل میشن و این هم مثل هر کاری به تلاش و تمرین نیاز داره.
۱۲ بهمن ۹۴ ، ۱۴:۱۳ شبگردسابق
قبول دارم که تو جامعه ی مردسالاری مثل جامعه ی ما، خانم ها از طرف آقایون خیلی مورد تحقیر و تمسخر قرار میگیرن، ولی من دوس دارم جمله ی آخرت رو اینطوری بگم که: "متنفر نبودن از آدم ها تلاشی به درازای یک عمر و تمرین همیشگی میطلبه"
پاسخ:
مسیله اینه که من خیلی راحت می تونم حس تنفرم رو از زنی که به واسطه ی جنسیتم آزارم داده خاموش کنم چون یک ساعت بعد باز به وسیله ی زن دیگه ای و درست به همون دلیل آزار نمی بینم. 
یکی از تلاش هایی که توی زندگیم دارم اینه که مقابل زن هایی که برخلاف نگاه و اعتقادم زندگی می کنند و از سمت جامعه طرد می شن،گارد نگیرم.علتش به خاطر تایید رفتارشون نیست،علتش همون بار روانی که تو جواب شهاب گفتی...در واقع اون قدر این بار روانی به خاطر جنسیت و زن بودن تو فضای جامعه زیاده که مدام و بی دلیل احساس گناه کار بودن و ناتوان بودن کردیم از بچگی تا الان...علاقه ای ندارم من هم باری رو به این قضیه اضافه بکنم...مخصوصا اینکه یک زن رو به عنوان نماینده تمام زن ها می بینند.اگر زنی ناکارآمد بود،می گن :دیدید گفتیم زن ها نمی تونن!زن ها ضعیف هستن!در واقع ناکارآمدی اون زن و بار روانی مورد سرزنش واقع شدن رو همه زن ها باید تحمل بکنند!و همین قضیه است که باعث می شه من به مردهایی که همراهشون فیلمی تماشا می کنم بگم لطفا اینقدر در مقابل شخصیت های منفی"زن "فیلم ها گارد نگیرید!این فیلم شخصیت "مرد" منفی هم داره!چرا او رو نمیبنید؟!بارها این تجربه رو داشتم که آقایان از هر فرصتی برای تحقیر زن ها استفاده کردند...اگر شما یک زن باشید باید در محیط کار و تحصیلتون دو برابر یک مرد تلاش بکنید تا بتوانید خودتون رو اثبات بکنید...این اگر نابرابری نیست پس چیه؟!
این حتی در تفسیر از مسایل دینی هم مشهوده.جایی که حضرت زهرا از حق خودش برای فدک دفاع می کنه این مسیله رو به پیروی از "ولایت"مرتبط می کنند!و سعی دارند او را در زیر سایه یک مرد تفسیر بکنند!اگر زن ها متوجه این تبعیض ها بشوند لقب فمینیست با لحن تحقیر آمیز که بله تو متعصبی!نصیبشون می شه !در حالی که مرد هایی که این گونه زن ستیزانه رفتار و تعبیر می کنند در مقابل تحلیل نادرستشون سکوت برقرار می شه!این درحالی که حضرت زهرا در آن زمان از حق خودش دفاع کرد مثل هر انسان دیگری!کارش متفاوت بود در جامعه ای که هنوز پس مانده های جاهلیت رو داشت.کار ایشون شاخص بود به عنوان زنی که اتفاقا پشت سر همسرش پنهان نشد خودش وارد میدان شد به منبر رفت و اون سخنرانی غرا رو ارایه داد تا حتی اگر موفق نشد حقش رو احیا بکنه این در تاریخ بمونه و ثبت بشه!چنین هوشیاری و شجاعتی در تحلیل های عجیب و غریب پنهان می شه و انگار هنوز عده ای تمایل عجیبی دارند به انکار قدرت های انسانی که در زنان وجود داره و برابر با مردان هست.
پاسخ:
درسته، اینی که گفتم دم دست ترین مثال بود وگرنه تبعیض های جنسیتی در استخدام و بعد هم محل کار غوغا می کنه!
"در پیروی از ولایت"، تا حالا به این اتفاق و تعبیرش این جوری نگاه نکرده بودم. تفسیری باز هم مردانه!
من یادمه روز قبولیم ،  وقتی از ماشین پیاده شدم( چون از 14 سالگی رانندگی بلد بودم تنها کسی بودم که از یه گروه ده نفره قبول شد) پسر ها حسابی تشویقم کردند، بگذریم ازینکه اون 9 نفر خانم قبلی رو با خاک یکسان کرده بودند...
همون که شما گفتی ... مشکل جای دیگه اس :|

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی