کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

آخرین مطالب
پنجشنبه, ۲۰ اسفند ۱۳۹۴، ۱۰:۲۴ ب.ظ

Tangled

Tangledرا دیدم. خیلی خوشحالم که می بینم دیگه دختربچه های امروزی با تصویر دختر زیبا و شکننده ی گرفتاری که قرار است نجات دهنده اش با اسب سفید از راه برسد بزرگ نمی شوند. قهرمان های انیمیشن هایی که اخیرا دیدم همه دخترهایی بودند که نه خفته که تمام قد ایستادند و برای رسیدن به خواسته هایشان و ساختن زندگیشان شجاعانه مبارزه می کنند. به قدرت می رسند، ملکه می شوند و سرزمینی را اداره می کنند، بدون آن که نبود یک پادشاه چیز عجیب و غیرعادی به نظر برسد یا نیاز به توضیح داشته باشد. هرچند تصویر ثابت و تکراری دختر بلوند کمرباریک چشم رنگی هنوز هم صدای اعتراض فمنیست ها و فعالان ضدنژادپرستی را درمی آورد اما من مطمئنم انیمیشن سازان غربی این نقص ها را هم به زودی رفع می کنند و در کارهای بعدی سربلندتر بیرون می آیند.

تقریبا تمام انیمیشن های شناخته شده یک پیام مشترک برای بچه ها و حتی بزرگ ترها دارند :" آرزوهایت را دنبال کن... ناامید نشو... تو می توانی". کاش این جا هم دقت بیش تری می شد به پیام هایی که برنامه های کودک و کارتون ها به خورد بچه ها و به ویژه دختربچه ها می دهند. یک مقایسه ساده خیلی خوب نشان می دهد که چرا از آن جوامع شخصیت هایی مثل آنگلا مرکل و کاترین اشتون ظهور می کنند و الهام بخش نسل های بعدی می شوند و قهرمان جامعه ی ما هم لابد می شود الهام چرخنده.

موافقین ۷ مخالفین ۰ ۹۴/۱۲/۲۰
آیبک

نظرات  (۱۴)

چرخنده! دیوانه :))))
یادم افتاد بچه بودم چقدر از سیندرلا متنفر بودم! همش تو فکر شوهر کردن بود و اون سیستمی که من توش بزرگ می شدم اولویتش مسائل دیگه بود. 
پاسخ:
سیندرللا، سفیدبرفی، زیبای خفته... یکی از یکی بی مزه تر!
از وطنی ها هم خاله سوسکه که دنبال اینه که ببینه کی با چی می زنتش که هر کدوم درد کمتری داره زن همون بشه!!
just sponge bob :)))))
پاسخ:
تا حالا درست حسابی نشستم ببینمش متاسفانه!
brave هم جالبه :) 
ازبن دست انیمیشن هاست .
کلا عشق و عاشقی به نظرم تو انیمیشن ها پس زمینه داستان باشن، قشنگتره تا کلیت داستان !
پاسخ:
آره، مخصوصا که با اون موهاش از نظر ظاهری هم یک کمی از چارچوب های معمول قهرمان های زن خارج شده
چقدر خوبه این تصور احمقانه ی دخترها رو از بین ببرن که باید بشینی تا شاهزاده و اسب سفیدش بیان نجاتت بدن :|
پاسخ:
و یاد بگیرن فقط خودشون می تونن خودشونو خوشبخت کنن نه یکی دیگه
در اینکه سیستم پرورشِ بچه ها در ایران کلی نقص و ضعف داره شکی ندارم. اما در اینکه آنگلا مرکل و کاترین اشتون نمونه ی خوبی برای مثال باشه شک دارم.
این دو نفر، در چی الهام بخش هستند؟ حتی برای بچه های اروپایی.
پاسخ:
این دو نفر از تمام موانعی که در جهان مردسالار بر سر راه زنان وجود داره گذشتن، در رقابت ها پیروز و به دو تا از تاثیرگذاررترین و بانفوذترین شخصیت های دنیا تبدیل شدن. موفقیت این دو نفر در بدست آوردن این قدرت ،صرف نظر از داشتن تاثیر مثبت یا منفی بر جهان، نمی تونه الهام بخش باشه؟ نمی تونه به منِ دختر نوجوان که معمولا توانایی هام  دست کم گرفته میشه انگیزه بده که بزرگ آرزو کنم؟
من شیفته تنگلدم ! یعنی باورت نمیشه چند بار دیدمش! فیلم شجاع دیگه زیادی دختره رو شجاع و لاقید نشون داده بود اما تنگلد یه دونه بود!
فروزن (یخ زده) و بیگ هیرو سیکس و همین inside out که امسال اسکار گرفت هم تقریبا تو همین فضان

پاسخ:
ریپانزول یک نوجوان واقعیه در آستانه ی بزرگ شدن، با همه ی عصیان، ترس ها و درگیری های درونیش. درسته که اون هم با کمک یک مرد جوون از برجش خارج میشه اما این ضعف و نیازش به کمک ربطی به جنسیت و شکننده بودن نداشت. نیاز طبیعی انسانی بود که در اون شرایط قرار داشته.
inside out ایده ی فوق العاده ای داشت و به نظرم خیلی بهتر از این جا داشت که پرداخته بشه.
میتونه.
اما شاید اونطور که ما فکر می کنیم با قدرتِ خودشون، همه ی موانع رو از پیش رو برنداشتند. متأسفانه اولین فکری که در ذهنِ من میاد، به عنوان کسی که همش زن رو وسیله دیدم، اینه که بازم مردها برای اینکه بتونند غیرمستقیم و با خیالِ راحت به مقاصدشون برسند زن ها رو جلو انداختند.
پاسخ:
فکر می کنم این حست از خودکم بینی میاد که تقریبا همه ی ما زن ها درگیرش هستیم. این که نمی تونیم توانایی های جنس خودمون رو باور کنیم و حتی در این موارد هم ترجیح می دیم فکر کنیم کار دست های پشت پرده و دسیسه های مردانه است وگرنه زن کجا و صدراعظمی مثلا کجا؟
مردان سیاست خیلی گستاخ تر از این هستند که لازم ببینن خودشون و مقاصدشون رو پشت کسی یا چیزی پنهان کنن. همون طور که طی قرن ها اداره ی جهان نکردن.
خودمون رو که خیلی کم می بینیم.
همه جا، هر وقت اتفاق بزرگی افتاده حتماً زنی هم در اون شرکت داشته. از قدیمِ قدیم تا حالا.
در هر رنگ و نژاد و زبانی.
اما حالِ زنانِ ایران فکر می کنم خیلی بد باشه. درد اونجاست که وقتی خودشون رو به خانه و آشپزخانه محدود می کنند و فقط و فقط جاشون رو اونجا می دونند، همون رو هم تمام و کمال انجام نمیدن.
گیر کردیم به خودمون انگار. بیشتر از همه، به خودمون.

برای بچه های کشور، برای دخترهای کشور، به نظرم باید کارهای بزرگی همین حالا، که خیلی هم دیر شده انجام داد. من به ریشه ها که بچه ها هستند خیلی فکر می کنم.
ولی متأسفانه به اندازه ی شماها به فیلم و انیمیشن های خارجی دسترسی ندارم و هنوز ندیدم. نکاتی که دیدید و جالب و کاربردی بوده رو اگه دلتون خواست بهم بگید. یا زیر همین کامنت یا در یک کامنت خصوصی. البته اگه تو هم فکر می کنی ما، دخترهای ایران، می تونیم کاری کنیم. من که فکر می کنم میتونیم جلوی این زنجیره یِ پوسیده رو بگیریم.
پاسخ:
خصوصی
۲۱ اسفند ۹۴ ، ۱۲:۵۹ فاطیما کیان
انیمیشن brave رو دیدی دختر ؟ این انیمیشن خیلی نقد داشت و میگفتن همه اش فمینیستی هست و داره این رو به بچه ها القا میکنه ! من موندم القای این بدتر از اینه که بشینی یه مرد بیاد ببوستت و تو رو از بدبختی ها بیرون بکشه ؟! :|
پاسخ:
آخه به باور اینا انیمیشنی مثل brave القا می کنه اما این که دختر خوب و مظلومی بمونی تا یکی بیاد نجاتت بده واقعیته!

۲۲ اسفند ۹۴ ، ۱۱:۲۵ بلاگر کبیر ^_^
خیلی این پستت رو دوست داشتم :))
چقدر خوب که دوستان انیمیشن هم معرفی کردند :)
من عاشق انیمیشن هستم.. حتی بیشتر از فیلم :)
پاسخ:
انیمیشن های جدید خیلی دیدنی ان. خیلی هم به یادگیری زبان کمک می کنن
خیلی وقت بود اینجارو نخونده بودم
خوندن پستات یه حس خوب داشت مرسی دوستم
پاسخ:
نمی دونم تا حالا چند بار ازت آدرس خواستم و باز گمش کردم. خواهش می کنم دوباره از خودت یک آدرسی چیزی بزار
این بار سومه (:
Sadsaltanhaii.blogfa.com
پاسخ:
مرسی
خب آدرست رو همیشه بزار. این قدر منو اذیت نکن :))
۲۳ اسفند ۹۴ ، ۱۲:۴۴ بلاگر کبیر ^_^
آیبک انیمیشن های زبان اصلی رو دانلود میکنی؟
چون من پیدا نکردم که بخرم..
انیمیشن هایی که به نظر خودت گشنگ بودن معرفی کن بهم :)

پاسخ:
نه من دانلود نمی کنم از دوستان می گیرم، اونام از دوستاشون!
همین ها که تو کامنت ها هم بچه ها گفتن. من هم زیاد اهل انیمیشن نیستم
۲۳ اسفند ۹۴ ، ۱۲:۴۵ بلاگر کبیر ^_^
راستی یه پست عکس گذاشتم بیا ببین لذت میبری.
پاسخ:
حتما

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی