کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

جمعه, ۴ تیر ۱۳۹۵، ۰۳:۴۱ ب.ظ

داستانک و ادامه داستان

#داستانک

رفته بودم میوه فروشى آقای مسنی که از دستهای پینه بسته اش به نظر می آمد کارگراست یک کیسه پر از زردآلوی درشت و مرغوب روی ترازو گذاشته بود. فروشنده گفت: 27500  تومن ، پیرمرد که به نظر می رسید شوکه شده پرسید: مگه چند کیلو هست؟

فروشنده گفت: یه کم از دو کیلو بیشتر ، پیرمرد با دهانی که از تعجب باز مانده بود  مگه کیلو چنده؟ و فروشنده جواب داد: 12500 تومن؟؟؟!!! 

بیچاره پیرمرد با خجالت گفت: من فکر کردم کیلویی 1250 تومن هست! نه آقا نمی خوام و کیسه رو همانجا گذاشت و رفت . فروشنده با پوزخند به شاگردش گفت: بیا این زردآلوی 1250 تومنی رو بریز سر جاش! و شلیک قهقهه ی هر دو به آسمان رفت ، بعدش برگشت با قیافه ای حق به جانب به من گفت: عجب دیوونه هایی پیدا میشوند ، جواب دادم : به گمانم دیوونه نبود احتمالا سالهاست میوه ی نوبرانه ی تابستون نخریده و نمی دونه قیمت این میوه ها حدودا چقدره . شاید هم فکر کرده شما حراج کردید و اون خیلی خوش شانس بوده که می تونه یک بار از این میوه ها برای خانواده ش ببره....

چیزهایی که لازم داشتم خریدم و از میوه فروشی بیرون آمدم . دلم به درد آمده بود . افکار مختلفی ناگهان به ذهنم هجوم آوردند و من مانده بودم به کدام یکی فکر کنم. به یاد هرم ابراهام مازلو افتادم که چه طور عزت و کرامت انسان ها در گرو نیازهای اولیه و مادی آن ها  قرار دارد. از هر کسی می پرسی که چرا روزه می گیری همان جواب نخ نمای همیشگی را می دهد، برای همدردی با ضعفا و گرسنگان! کدام مستند، کدام کودک خیابانی، کدام زن بی پناه صبح بیدار می شود، پای سفره ای هفتاد رنگ می نشیند و تا خرخره می خورد و بعد تا غروب در حنکای کولر می خوابد و هنگام افطار باز بساط غذای رنگارنگ پهن می کند؟؟ گرسنگی کشیدن من و تو کدام گرسنه را سیر می کند؟ دروغ نگفتن و فرو نبردن گرد و خاک غلیظ به حلق کدام یتیم را لباس می پوشاند؟؟ کاش امسال ماه رمضان مردم کشورم به جای مومن تر شدن "مهربان تر" شوند و بیش تر به نیازمندان کمک کنند، کاش مردم کشورم بدانند، دستانی که کمک می کنند پاک ترند از لب هایی که دعا می کنند.

این داستانک را در یکی از گروه های تلگرامی که عضوم خواندم. به ذهن من هم مثل نویسنده این داستانک افکار و پرسش های زیادی هجوم آورد:

آیا نویسنده لااقل پس از مشخص کردن وظیفه ی تک تک مردم سرزمینش در قبال مستمندان از خودش هم پرسید که  برای این پیرمرد و امثال او چه کاری می تواند انجام دهد؟

آیا مسلمانان به جای کمک به نیازمندان روزه می گیرند؟

آیا نویسنده مطمئن است فردی که روزه گرفته از او قدم های بیش تری برای کمک به گرسنگان برنداشته؟

نویسنده این داستانک در باورهای شخصی چند نفر تا به حال تجسس کرده و سوال بی ادبانه ی "برای چی روزه می گیری؟" را پرسیده که حالا ادعا می کند همه روزه داران پاسخ تکراری "برای همدردی با ضعفا و گرسنگان" را تحویل می دهند؟

آیا غیر از دانش آموز پنجم دبستان که به تازگی کتاب دین و زندگی اش را امتحان داده از فرد دیگری همچین تک جوابی را شنیده؟

آیا نویسنده فکر نمی کند که روزه مانند مشابه آن در سنت های دینی بزرگ دیگر یک نوع ریاضت با تمام تاثیرات معنوی درونی آن است که فرد موظف نیست آن را برای کسی توضیح بدهد؟

آیا بهتر نبود نوسینده به جای به یاد آوردن سفره ی دیگران به یاد اسراف هایی که خودش در زندگی اش کرده بیفتد و احساس شرم کند؟

و آیا واقعا نویسنده بر این باور است که میان دروغ گفتن و فقر رابطه ای نیست؟؟ و رعایت هیچ کدام از بایدها و نبایدهای اخلاقی که در احکام روزه بر آن ها تاکید شده هیچ تاثیری در درمان فقر ندارد؟!


سوتفاهم نشود، من طرفدار مسلمانان و روزه داران نیستم. من مخالف تجسس در باورهای شخصی دیگران و مدافع آزادی در داشتن باورها و رعایت رسومی هستم که آسیبی به کسی نمی رساند. 

باز هم سوتفاهم نشود، من طرفدار شعار مضحک " به عقاید دیگران احترام بگذاریم" نیستم. هر عقیده و هر آدمی لیاقت احترام ندارد. و متنفرم از این که وقت انتقاد به یک باور مزخرف و مضر همچین چیزی را بشنوم. اما در این مورد واقعا نمی فهمم این که یک عده دوست دارند به جای ساعات معمول غذا خوردن در روز در ساعات دیگری غذا بخورند چه ربطی به نویسنده این داستانک دارد.

شاید نویسنده یکی از خیلی هایی باشد که در مکان دولتی کار می کند و مجبور است در طول یک ماه تظاهر به روزه داری کند. یا به خاطر باورهای مذهبی یک عده گرسنگی و تشنگی بکشد یا بدتر از آن شاید تحقیر شده و شلاق خورده به خاطر روزه خوری. اما هیچ کدام از این ها دلیل نمی شود که برای عقده گشایی فقرا را بهانه کند! مهم تر آن که راه تشکیل جامعه ای متمدن و آزاد از انتقام جویی و نفرت پراکنی و تقسیم آدم ها به مومن و مهربان یا روزه دار و روزه خور یا دعاگو و دستگیر نمی گذرد.

کمک به نیازمندان وظیفه ی همه است و روزه دارها موظف تر نیستند. اسراف هم غیرانسانی است و فرقی نمی کند در سفره ی افطار اتفاق بیفتد یا شام عروسی یک زوج آتئیست.موافقین ۳ مخالفین ۱ ۹۵/۰۴/۰۴
آیبک

نظرات  (۷)

۰۴ تیر ۹۵ ، ۱۷:۱۹ فاطیما کیان
آیا نویسنده اش خودش رفت پی آن کارگر و گفت بیا من پولش رو برات حساب میکنم و در عوض تو یک فاتحه واسه رفتگانم بخون ؟
نه دیگه ....
پاسخ:
پس کی بشینه داستان پردازی کنه و نتایج بی ربط بگیره؟
با همش موافقم، مخصوصا اینکه هر عقیده و آدمی ارزش احترام نداره.
اما مشکل اینه که داستانک! تلگرام! خودت میدونی کیا میشینن از این نوع قصه ها مینویسن (چه مایل به اینور، چه مایل به اونور) ،، و برای چه قشری نوشته میشه! 
 ارزش و اعتبار فکر کردن نداره که!
پاسخ:
اتفاقا این ها خیلی ارزش فکر کردن دارند. چون فعلا که دارن بیش تر از هر مطلبی خونده میشن و مخاطب هایی از هر نوع و قشری دارن. همین ها به طرز فکر ما و رفتارهای ما جهت می دن. گروه تلگرامی ما همه جوان و تحصیل کرده و اهل بحث و نظر هستن و اونی هم که این مطلب رو گذاشت زرنگ تر از من و تو نباشه کودن تر نیست.
من در واقع با هر دوی شما موافقم. به نظرم اونم یه جاهایی رو راست گفته و شما هم یه جاهایی رو درست گفتید.
پاسخ:
آخه هر راست رو هر جایی و هر زمانی نمی گن و به هر چیزی ربطش نمی دن که اگه بگن ضررش از منفعتش به مراتب بیش تره
به امید تجربه ی یک جامعه لیبرال و یک حکومت لیبرال دموکرات..
پاسخ:
فقط در همچین جامعه ای حرمت همه آدم ها حفظ میشه
نمی دونم چرا هرجا فقر هست از روزه و نماز و حج و نذر میگند اما چرا از سفر ترکیه و دبی و تایلندو لوازم لوکس و... نمی گند فکر کنم الان دیگه تو مملکتمون مومن و غیر مومن برابر شدند
پاسخ:
کلا تو مملکت ما همه چی با هم قاطی میشه. هیچ چی و هیچ کی سر جای خودش نیست. 
کاملا درست گفتید. فقط یه نکته، من خیلی از اطرافیانم ازم میپرسن چرا روزه نمیگیری؟ منم میگم اعتقادی ندارم. بعد برام از فلسفه ی درک نیازمندان میگن:)) داریم ازین آدما بخدا:دی

پاسخ:
احتمالا چون دلیل به ظاهر عقلانی دیگه ای واسه مجاب کردن دیگران نمیشناسن اما مطمین باش دلیل خودشون واسه روزه گرفتن این نیست
۰۵ تیر ۹۵ ، ۱۵:۲۵ اون روی سگ من نوستالژیک ...
دقیقا داشتم به همین فکر میکردم یه عده شیک و مجلسی میان در خصوص هر مراسم مذهبی که قایل پذیرش عموم هست نظر ردی میدن و به نوعی خودشون رو روشنفکر و روشنگر نشون میدن خوب واقعا سوالی که از ابتدا با خودم داشتم که این نویسنده خودش چیکار کرده؟؟من دلیلم برای روزه گرفتن واقعا کمک به فقرا و همدردی با نیازمندان نیست واقعا، واقعا شخصا از به چالش انداختن خودم صبوری برگرسنگی و استراحت دادن به سیستم گوارشم و... و یه سری کارهای دیگه در زمان روزه داری روی خودم کار میکنم و شخصی هست این کارم. واقعا هم به قول شما جز یه بچه دبستانی کسی اون جواب همدردی با فقرا رو نمیده.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی