کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

آیبک در اینستاگرام: aybaknevesht

پنجشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۶، ۰۱:۴۹ ق.ظ

فرهنگ سرزنش قربانی

خانمی از گزارشگرهای بی بی سی بعد چند تا عکس از تعطیلاتش کنار دریا و مسلما با لباس شنا نوشته که از وقتی این عکس ها را گذاشته چند برابر سابق دارد از دایرکتش عکس عضو جنسی پاک می کند.

 

اگر بعد خواندن عبارات بالا این فکر از ذهنتان گذشت که "تقصیر خودشه، نباید عکس اون جوری می گذاشت"، شما با فرهنگ سرزنش قربانی بزرگ شدید که یکی از عوامل پرورش متجاوزه. 

اولین گام برای پاکسازی جامعه از بیماری تجاوز جنسی پاک کردن ذهن خودمان ازین فکرست که برخی از قربانیان خود باعث و بانی قربانی شدنشان هستند. 

در فرهنگ سرزنش قربانی متجاوز همیشه بهانه و توجیهی برای تجاوزش پیدا می کند یا به عبارتی ما ناآگاهانه به او جواز تجاوز می دهیم و زشتی کارش را در نظرش از بین می بریم. یکی از نظر متجاوز لباس مناسب نپوشیده پس تنش می خارد، یکی بلند می خندد، یکی نیمه شب در خیابان است پس خراب است، یکی زیادی خوشگل است و آن یکی بچه سوسول است... یادمان باشد که خیلی از متجاوزان و قاتلان و شاید هم اسیدپاش ها فکر می کردند که دارند به جامعه خدمت می کنند یا تصور می کنند که قربانی هم یک جورهایی شریک این جرم است. متجاوز مرد و زن و کودک و بزرگسال هم نمی شناسد و همیشه هم در تشخیص تقصیر با ما اشتراک نظر ندارد. در جامعه ای با این تعداد متجاوز (فرستادن عکس عضو جنسیشان و کامنت هایی از نوع جوووون، بخورم، بکنم هم تجاوز حساب می شود تازه اگر خیال کنیم این افراد به همین حرکات و حرف ها اکتفا می کنند) هیچ کس در امان نیست.  پس باید یاد بگیریم که هیچ رفتاری جواز تجاوز نیست و هیچ قربانی سزاوار سرزنش نیست، پیش از این که بیرون دایره تنگ یک متجاوز برای افراد محق امنیت قرار بگیریم.

موافقین ۱۶ مخالفین ۲ ۹۶/۰۴/۲۲
آیبک

نظرات  (۶)

یه متجاوز بالقوه رأی منفی داده:)))
پاسخ:
:))
مفهوم اصلی پست رو کمابیش باهاش موافقم ولی
1. بحث تقصیر پیش میاد پس بحث قضاوته. و قضاوت بنی بشر خیلی ماست و خیاریتر از این حرفاست. نه تنها قضاوت دوتا قاضی با هم فرق داره بلکه یه قاضی خاص هم تو دو روز یه جور قضاوت نمی کنه. خود من بسته به این که هورمونهام چقد بالا پایین باشه میتونم 180 درجه تو تشخیص مقصر تغیییر موضع بدم.
2. همونجور که در مورد اسید پاش گفتین قضاوت خیلی نسبیه. هنوز سر غیر اخلاقی بودن کارهایی مثل ترور و اسیدپاشی و ... که مجری خودش نقش قاضی رو هم اجرا کرده و حکم صادر کرده به جمع بندی نرسیدیم ما آدما.
3. قربانی مقصر نیست قبول، عکس لخت نذاشتن قربانی راه حل جلوگیری از این قبیل تجاوزها نیست بازم قبول. ولی حتما باید بررسی شه که "غیر از متجاوز" کی یا چی مقصره اینجا. مجری بی بی سی رو خیلی نمی تونم نظر بدم، ولی تو "جامعه ی خودمون با این تعداد متجاوز" الگوها به طرز عجیبی تغییر کردن تمایلهای بسیار پایین به ازدواج، روابط جنسی سالمی که اگه قبلا میلش بود و فقط امکانش نبود یا کم بود الان دیگه میلشم نیست همه افتادن دنبال روابط عجیب غریب و ناسالم با کمترین میزان تعهد، ما پسرایی که دنبال روابطی هستیم که کمترین خطر رو برای تبدیل شدن به "ازدواج" دارن، دنبال لاس زدنها و تخلیه انرژی های گذری. هزار و یک دلیل میشه به عنوان مقصر پیدا کرد که منِ خاص شهاب الآن در سطح پایینتر به جای رابطه جنسی سالمه که در دسترس نیست دچار اون فرهنگ تجاوزه شدم و سطح به سطح این میزان تجاوزگریه بالا میره و هیچ بعید نیست سه سال دیگه منم به جرم یه تجاوز وحشتناک پشت میله های زندان باشم. یک متجاوز قطعا یکشبه متجاوز نشده و تو این راه متجاوز شدن یک مرد نمیشه گفت زل زدن به عکسهای لخت بی تأثیر نیست :) (حالا شاید مهمترین عامل نباشه).
4. طبق نظر شخصی من، و البته توصیه یه سری کلاسای روانشناسی که رفتم، درخواست مستقیم رابطه جنسی در بدو سلام آشنایی (که نمی دونم چرا بعضی نره خرها فک می کنن مساویه با فرستادن عکس آلت :)) ) خیلی بهتره تا شروع یه رابطه افلاطونیتر و بعد با مقدمه کشوندنش به سمت رابطه فیزیکی. حالا بازم جای بحث داره.
5. یادمه تو اولین کامنتم تو این بلاگ هم صریحا اشاره کردم از نظر من کامنت خصوصی بدون منظور وجود نداره. حالا چه کسی تو دایرکت عکس اونجور بفرسته چه سلام و احوالپرسی دائم کنه به نظر من در سطوح مختلف و به مقاصد مختلف داره از اون خانوم خواستگاری می کنه :)) والا یعنی چی اصلا دایرکت و پی وی و خصوصی :))

طولانی شد حرفم، ولی خوب لازم می دونستم ماجرا از زبون یه مرد متجاوز بالقوه هم بیان بشه :)
پاسخ:
من درباره یکی از عوامل یا بازدارنده ها از نظر خودم نوشتم، تو هم درباره این هایی که گفتی بخون و فکر کن و بنویس و با دوستات حرف بزن.

با فرستادن عکس اون جاشون خواستگاری می کنن؟؟ شهاب تو هم همین زمینی که ما زندگیم می کنیم زندگی می کنی یا از سیاره دیگه ای هستی؟!
:|
البته اون متجاوز بالقوه که رأی منفی داده من نبودم :|

https://www.youtube.com/watch?v=Op14XhETfBw
توصیه میشود :)
پاسخ:
ممنون خیلی خوب بود. کامنت هایی که واسش گذاشته شده رو خوندی؟

خب اگه خوب بود پس اینم ببینین دیگه :)
http://s8.picofile.com/file/8302186926/comic.jpg

بله دیدم :))

به هرحال فرهنگ سرزنش قربانی چیزیه که جوری تو فرهنگِ ما (و حتی غرب) نفوذ کرده که به راحتی ریشه کن نمیشه. یک مثال میزنم براتون که تو همین محیط (بیان) دیدم که عمق فاجعه بیشتر برسه:

یه دختر 14 ساله، به رفیقش (اونم یه دختر 14 ساله) تجاوز شده بود و این خیلی عصبانی اومده بود که تو پستش از این موضوع حرف بزنه.
چند خط اول در مورد این بود که چرا بعضی از مردا فلانن و پَستن و از این حرفا.
و اما دو خط آخر پست که هیچوقت از یادم نمیره عین این جملات بود:
"چطور نتونستی به یه دخترِ 14 ساله رحم کنی؟ چطور نتونستی جلوی خودت رو بگیری؟
درسته تقصیر خودش بود، درسته نباید اون وقتِ شب و اونجوری میرفت بیرون، درسته نباید به یه حیوون دل می بست و اعتماد میکرد، درسته، ولی دیگه نباید نابود میشد
پ.ن: هرطور میخواید قضاوت کنید"

این حرفایِ بالا مالِ یه دختر 14 ساله و احساساتیه که اخیرا به یکی از رفیقاش تجاوز شده و الان در بدترین شرایط روحی ـه و فقط میخواد عصبانیتش رو یه جوری خالی کنه ولی حتی اونم آخرش قربانی (یه دختر 14 ساله و رفیقش) رو سرزنش میکنه دیگه شما عمق نفوذ این فرهنگو ببین. من اصلا کشته‌ی اون پ.ن هستم. نگارنده تا حدی از جامعه و حرفاش وحشت داره که حتی تهِ همچین متنی که هر عقل سلیمی قربانی رو تشخیص میده هم همچین پ.ن ـی رو میذاره.
حرف زیاد است، خیلی نوشتم ولی پاک کردم. سرتون رو درد نمیارم ولی خوشحال شدم همچین پستی دیدم.
(این که خود من ناشناس کامنت میذارم حتی گویای خیلی چیزاست)
پاسخ:
مطمئنم خیلی ها با حرف این پست من موافق نبودن و نهایت یک درصدی از تقصیرو متوجه قربانی می دونن اما از ترس این که بهشون برچسب متجاوز زده بشه نظری نگذاشتن.
گاهی نمی دونیم پیامدهای باورهامون چیه و چه طور میشه جور دیگه ای فکر کرد و نگاه کرد.
راستی از طریق اون لینکی که گذاشته بودی با ویدئوهای Anna Akana آشنا شدم و عاشقش شدم. نشستم مشغول اونم فعلا :))

آه از این پیامدها :((

من فقط یکیشو دیدم همین که مربوط به موضوع بود! I'm Anna Akana. you stay awesome :))))

خب شما که دستتون تو کاره اینم ببینید جالبه :) [قول میدم آخریشه]
https://www.youtube.com/watch?v=oQbei5JGiT8

راستی تو گوگل سرچ زدم سرزنش قربانی، مطلب 10-15 روزه شما مطلب چارم پنجمه :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی