کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

سه شنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۱۹ ق.ظ

5 سال بردگی

از نظر مکانی دوریم و چند سالی میشه که ندیدمش اما دلی و احساسی خیلی نزدیکیم. با این وجود هیچ وقت ازش نپرسیدم قصه بلند و پر از غصه بالا و پایین رفتنت از پله های دادگاه برای آزادیت به کجا رسید. 5سال میشه که برگشته و با پدر و مادرش زندگی می کنه اما هنوز موفق نشده طلاق بگیره. نمی خوام بگم شوهرش چه جور شوهری بود و چه کارها کرد تا با حاد نشون دادن شرایط و برانگیختن حس دلسوزیتون بهش حق بدین. هه! به یک آدم حق بدید که از زندگی که نمی خواد و ازش لذتی نمی بره بیاد بیرون! این جمله رو دوباره بخونین. خنده داره. یکی تصمیم بگیره که یکی دیگه توی یک شرایطی بمونه و زجر بکشه یا آزاد بشه و بره دنبال زندگیش!
دیشب ولی خودش سر صحبت را باز کرد. شوهر سابق 60میلیون خسارت می خواد تا طلاق بده. وگرنه اون قدر باید بمونه تا موهاش مثل دندون هاش سفید بشه. یا قاضی رافتی نشون بده و رای به طلاق بده. تو این 5 سال ممنوع الخروج بود و شاید سال های بعد و خیلی مشکلات دیگه... . ولی درد اصلیش می دونی چیه؟ این که داره از سن بچه دار شدنش می گذره. همیشه با تعجب به شدت ابراز علاقه اش برای نوزادها نگاه می کردم و حالا اون داره با حسرت به مادر شدن همسن هاش نگاه می کنه.
شمایی که تا صحبت از بهبود حقوق زنان میشه در مقابل از زمین و زمان یک مشت حرف مفت جمع می کنی و تحویل میدی، می دونی داری از چی دفاع می کنی؟ می دونی حقوق اولیه انسانی یعنی چی؟ می دونی برده داری یعنی چی؟ به این آقا از نظر من ایرادی نیست. داره از ظرفیت های قانونی و حق و اختیاری که بهش داده شده توی یک دعوا به نحو احسن استفاده می کنه. شاید اگه ما هم جاش بودیم همین کارو می کردیم. ایراد از ماست که در تنگنا و شرایط خاصی نیستیم و با فراغ بال حتی در برابر صحبت از تغییر قوانین مقاومت می کنیم. گاهی باید سرمون بیاد تا بفهمیم.
موافقین ۴ مخالفین ۰ ۹۶/۰۵/۰۳
آیبک

نظرات  (۱۱)

به معنای واقعی کلمات متن را می فهمم ..
هیچ کس حواسش نیست ...به ما ...
حالم از قانون بهم می خوره ....از ادم هایی که به مستند قضا نشسته و ناعادلانه زندگی تو را بگند میکشونند ...
یک بار اشتباه کردم ..اعتماد کردم....اما باید یه جایی درد تموم شه ...
حکم خدا این نبود ..خدا میگه عسر و حرج ...اما این ها معنای حرف خدا را هم درک نمی کنند ....من یک سال ..دوست شما پنج سال ..هیچ کس خواسش نیست فقط خدایا ....
پاسخ:
یعنی درک اینکه این یک ظلم آشکاره این قدر سخته برای بعضی ها؟
مشکل اینه که به ظلم و ناعدالتی عادت کردیم
۰۳ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۴۰ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
از اونجای که این حق طلاقی که سر عقد داده میشه از نظر خیلی ها شرعی نیست هنوز نتونستم به جواب قانع کننده ای برسم که چطور یک زن شرعا میتونه حق طلاق داشته باشه؟!!فقط یه بار یه جا خونده بودم با بخشیدن تمام و کمال مهریه ش!!!!

پاسخ:
جدی؟! به نظر بعضی ها اونم شرعی نیست؟ خب به یک ورم!
آیبک جان تنها کاری که میشه کرد در حال حاضر اینه که خود زنها حقشون رو بگیرن. مثل گرفتن حق جامع طلاق که توی دفترخونه گذاشته میشه و حق سکونت و اینها. کاش زنها حالا که قوانین ضدشونه از این حقوق کوتاه نیان. چون دادگاه ها و پلیس ما واقعا ضدزنه. اینو کسی که پا تو دادسرا یا دادگاه گذاشته باشه میفهمه
پاسخ:
رعنا جان یک بار من درباره این موضوع تو وبلاگ قبلیم نوشتم. باید می دیدی چه کامنت هایی دریافت کردم از آدم هایی که پیش از این خیلی منطقی و آدم حسابی به نظر می رسیدند
سلام. دیروز با وبلاگت اشنا شدم و امروز از صبح تا الان تمام پست هات رو خوندم.........روحت ازاده..........و این عالیه
 خوشحالم با نوشته هات اشنا شدم.
پاسخ:
سلام. ممنون. خوش اومدی
:(((
خسته تر از اونی هستم که اظهار نظر کنم در این خصوص....از این مملکت...از این نابرابریها....
یکی از کامنتهای قدیمیت توی وبلاگم منو اینجا کشوند....میخواستم حالتونو بپرسم.....
پاسخ:
من خوبم. ممنون
۰۶ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۷ بلاگر کبیر ^_^
چه شرایط افتضاحی😔
باید پی پی کرد تو این قانون واقعا...
پاسخ:
خیلی
گفتنی اضافه ای بر متن شما جز تأیید حرفتون نیست که کامنت کنم.
معمولا عادتم هم نیست جاهایی که موافقم موافقتم رو اعلام کنم، چیزی که باعث شد مجبور بشم به کامنت دادن، 4 تا علامت تعجب آخر نظر خانم "حورا" هستش :|
انقدر عجیبه تقاضای صرف نظر از مهریه در برابر دادن حق طلاق؟ بحث برابری حقوقه و خود من قطعا در برابر صرف نظر خانم از مهریه حق طلاق بهش میدم. ولی چرا انقد تعجب؟! برابری یعنی همه چی برابر، یعنی حتی زن خرج و مخارج خودشو بدون کمک مرد بتونه بده و مرد سهم خودشو تو مسائل خونه داری داشته باشه مثل دوتا هم اتاقی. حالا کاری به توافقات دو طرفه ندارم. برابری منطقی همینه.
من با یک خانم از اروپای شرقی هم کلام شدم و ایشون گفت از نظر ما بحث اسلام تو ازدواج خانم در ازای مهریه فرقی با روسپیگری نداره تو معامله ی س.ک*س در ازای پول. شرمنده دیگه قضیه دقیقا همینقدر واضحه.
پاسخ:
نه این قدر هم که شما فکر می کنی واضح و ساده نیست. اول روشن کنم که چیزی که می خوام بگم به معنی موافقت با چیزی به نام مهریه نیست.
مسئله برابری حقوق تو کشور ما خیلی گسترده تر عمیق تر از اینه که با یک اینو میدم و اونو می گیرم حتی در چارچوب روابط همسری حل بشه. جامعه ای که نگاه تبعیض آمیزش در ذهنیت آدم هاش، انتظارات سیستم از نقش زن و مرد و تربیت دختر و پسر و دستمزد و استخدام تا حقوق ارث و ... نفوذ کرده با کشوری از اروپای شمالی قابل مقایسه نیست و نظرات اون خانوم هم به کار جامعه خودش میاد.
ببین شهاب جان این حرف تو نه تنها غیر منطقی که حتی توهین آمیزه. اگه می خوای تکرارش کنی یا روش اصرار داشته باشی اصلا کامنت نگذار. چون انگار متوجه نیستی که حق آزادی یک حق انسانیه و ربطی به بده بستان های دیگه نداره. این قدر این که حق آزادی برای زن دادنیه و نه بدیهی و طبیعی برای ماها جا افتاده که راحت اعلام می کنیم اگه همسر من می خواد بهش اجازه بدم حق تصمیم گیری و آزادی داشته باشه باید در ازاش فلان کارو بکنه! فکن کن یک آقایی درامد کمتری از زنش داره یا اصلا نداره، کسی میاد بهش بگه پس از فلان حق انسانی محرومی؟ بعضی حقوق نه به جنسیت و نه نژاد و نه به تکلیف و مسئولیت آدم ها نسبت بهم ربطی نداره.
در ضمن شمایی که این قدر دنبال برابری هستی، حواست باشه که باس به اندازه همسرت بزایی.
1. اول روشن کنم که من چیزی که حورا خواست بگه رو جواب دادم. نه چیزی که شما تو پست خواستین بگین. و نگفتم که شما گفتی با چیزی به نام مهریه موافقت بشه،
2. در مورد ادامه حرفتون بحث رو ادامه نمی دم، پاسختون نتونست زنجیر توالی منطقی ذهنی من رو بشکونه تا متقاعد بشم استدلالی که تو کامنت بالا کردم غلطه. اگه زنجیر پاره شده بود سعی می کردم جواب بدم. ققط به دوتا شبه ای که ایجاد کردین جواب بدم:

اول - در مورد زایمان: برابر دونستن همسرم تو این مورد برای من به این معناست که تا خودش از نظر روحی و جسمی خواستار بچه دار شدن نباشه من هیچ اجباری ایجاد نکنم، و اینکه فردا روزی موقع طلاق، حق انتخاب بودن با بچه ها رو قطعا به همسر می دم چون از جسم اون جدا شدن نه از جسم من. برابری و عدالت تو بحث زایمان برای من با چنین مواردی ایجاد میشن نه با پیشنهاد غیرمعقول شما.
دوم - درست میگین دید منطقی منم به بخشش مهریه در قبال حق طلاق دید گرو کشی نیست. حق طلاق یه حق بدیهیه زنه از نظر ذهن من هم. ولی خوب به عرف جامعه نگاه کنید که مهریه برای زن و خانواده ش شده ابزار برای دفاع (و حتی حمله) در برابر مرد. و نمیشه منطقی عمل کرد بدون توجه به ریسکها. مهریه های بالای این چند سال مثل هفت تیری بوده که زن برای دوئل جلو مرد ازش استفاده میکنه. من اگر قرار باشه هفت تیر خودمو (حق طلاق) دو دستی به زن بدم، قطعا در قبالش هفت تیر اونو هم (مهریه بالا) ازش میگیرم تا جنگ برابر بمونه :) نگین ازدواج جنگ نیست که خوب جواب من اینه که یه سر به دادسراها بزنیم :) و اینم اضافه کنم من خودم سه چهار سالی که وارد بازی دختر بازی شدم بالای بیست میلیون برای دخترا خرج کردم ، لفظی مبلغ زیادی نیست ولی برا سربازی که پراید داره قطعا زیاه :D، البته که هیچ حسی هم برای مرد لذت بخشتر از حمایت مالی از زن زندگیش نیست، ولی قطعا چنین خریتی رو نمی کنم که امضای محضری پای مبلغ عجیب غریبی به عنوان مهریه بندازم که هم لذت زندگی رو از خودم بگیرم و هم خودم رو بدبخت کنم و هم پدرم رو. هدیه ای هم اگر قراره داده بشه ترجیح میدم بدون فشار و تعهد باشه تا از رو اجبار.
فکن کن یک آقایی درامد کمتری از زنش داره یا اصلا نداره، کسی میاد بهش بگه پس از فلان حق انسانی محرومی؟ بعضی حقوق نه به جنسیت و نه نژاد و نه به تکلیف و مسئولیت آدم ها نسبت بهم ربطی نداره.

برگرفته شده از aybaknevesht.blog.ir
فکن کن یک آقایی درامد کمتری از زنش داره یا اصلا نداره، کسی میاد بهش بگه پس از فلان حق انسانی محرومی؟ بعضی حقوق نه به جنسیت و نه نژاد و نه به تکلیف و مسئولیت آدم ها نسبت بهم ربطی نداره.

برگرفته شده از aybaknevesht.blog.ir
فکن کن یک آقایی درامد کمتری از زنش داره یا اصلا نداره، کسی میاد بهش بگه پس از فلان حق انسانی محرومی؟ بعضی حقوق نه به جنسیت و نه نژاد و نه به تکلیف و مسئولیت آدم ها نسبت بهم ربطی نداره.

برگرفته شده از aybaknevesht.blog.ir
فکن کن یک آقایی درامد کمتری از زنش داره یا اصلا نداره، کسی میاد بهش بگه پس از فلان حق انسانی محرومی؟ بعضی حقوق نه به جنسیت و نه نژاد و نه به تکلیف و مسئولیت آدم ها نسبت بهم ربطی نداره.

برگرفته شده از aybaknevesht.blog.ir
اون جهار سری جمله متنتون که کپی شده هی کپی نمی شد. فکر کردم کپی نشده الان کپی شده آخر متنم ارسال شده. اون چهاربخش رو نادیده بگیرین.
الان دقت کردم دیدم شما گفتی "چیزی که می خوام بگم" نگفتین "چیزی که می خواستم بگم". شرمنده من اشتباه متوجه شدم ببخشید.
چقدر بد!  اون مرد چیو میخاد ثابت کنه؟ این زن به چه دردش میخوره؟!
این دوستت مهریه نداشته؟!
بنظرم در اینجور مواقع اگر یکی از طرفین داره از تمام ظرفیتهای قانونی استفاده کنه، طرف دیگه هم باید همینکارو بکنه، چون این قوانین بزودیها درست نخواهد نشــد...

پاسخ:
ظرفیت قانونی در شرایط اون وجود نداره.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی