کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

پنجشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۴۱ ق.ظ

ما خوب ها

پیش از این سلسله زلزله‌ها و پیش از این اتفاقات اخیر که هنوز هم ادامه داره، می خواستم درباره یک موضوعی بنویسم اما وقت و حوصله کم اجازه نمی‌داد.

عکس‌هایی که از باقی‌مانده مسکن مهر بعد زلزله کرمانشاه پخش شده بود، خیلی‌ها را عصبانی کرد، باعث شد مسکن مهر با ساختمان‌های اکباتان مقایسه بشه و یک عده باز هم و این بار بلندتر به روح شاه فقید درود بفرستند. نتیجه این که دوباره میان این وری‌ها و اون‌وری‌ها دعوا شد.

 ولی خب این که اصلا مورد جدید و بی سابقه ای نبود. مثلا یک بار که زلزله نسبتا شدیدی اومد، تنها ساختمانی که میان خوابگاه‌های دانشگاه ما اتفاقی برایش نیفتاد همونی بود که قبل انقلاب و توسط معماران خارجی ساخته شده بود. مشکل دیگه اینه که حالا حتی از پس نگهداری این ساختمان هم برنمیایم. وقتی بعد اولین بارون شدید سال اتاقمونو آب برداشت. آقایون فنی با یک چسب اومدن درزو تف مالش کردن و رفتن و ما فهمیدیم در تمام این سال‌ها راهکارشون برای حل مشکل همین بوده. یا مثلا این که بیش‌تر دانشکده‌های دانشگاهی که من توش درس می‌خوندم ساخت قبل انقلاب بودند و مسلما توسط معماران خارجی ساخته شده بودند. اصول معماری برای ساختمان دانشگاه در حد علم اون زمان کاملا رعایت شده بود. مثلا حداقل صدا میان سالن و کلاس‌ها رد و بدل می‌شد. یک سالی تصمیم گرفتند به طبقات ساختمان دانشکده اضافه کنند. نتیجه‌اش یک آستین کتان زمخت بود که به یک پیرهن ابریشمی زیبا دوخته بودند. شما هم احتمالا ازین موارد زیاد پیدا میکنید اطرافتون.

حالا سوال اینه که آیا معماران داخلی نمی تونستند اصول معماری را رعایت کنند؟ درسته که تولید علم نداریم اما مقلدان خوبی که هستیم. پس مشکل چیه؟ به نظر من مشکل بی وجدانی و خودخواهی ماست. همه جا فقط قراره با کمترین زمان برای فکر کردن و با بیش‌ترین بهره شخصی یک چیزی فقط علم بشه.

هرچند با سخت‌تر شدن زندگی برای طبقات کم‌درامد و تجمل‌گرایی در طبقه مرفه، طبق قانون بقا، خودخواهی مدام بیش‌تر شدت می گیره و وجدان کم رنگ‌تر میشه، اما به نظر من این‌ها خصلت‌های جدیدی در ما نیستند. ورزشگاه آزادی را هم اگه به جای مهندسان خارجی به خودمان داده بودند بعید بود که این همه سال پابرجا بمونه. انگار بهتر بود پیش از این مثلا استقلال کمی روی وجدانمون کار می کردیم. البته از این هم نمی شه غافل شد که برای حکومتی که پسوند «اسلامی» را یدک می‌کشه «بی وجدانی فراگیر و رو به رشد» خصلت نابخشودنی‌تریه تا در حکومتی شاهنشاهی و وابسته و خودفروخته.

 

موافقین ۷ مخالفین ۰ ۹۶/۱۰/۱۴
آیبک

نظرات  (۶)

ببین دقیقا همینه. براشون مهم نیست. همینارو ببین اگه بخوان واسه خودشون خونه بسازن هم اینجوری میسازن؟؟ 
مثلا تو متره برآورد. طرف همیشه طوری محاسبه میکنه که یه چیزی هم تهش برای خودش بمونه. برای همین معمولا فیتیله ی وجدان رو می کشن و مصالح درجه شونصد می ذارن و ناظر هم پول میگیره زیر سیبیلی رد می کنه.
در کل این ساختمونا بازتاب فرهنگ و شخصیت ماس. ساختمونامونم مثل خودمون ظاهر دارن و باطن ندارن -_-
پاسخ:
با جمله اول بنده آخری که نوشتی خیلی موافقم و نظر منم هست
۱۴ دی ۹۶ ، ۱۳:۱۷ جناب دچار
پیمانکارهای داخلی یعنی همه فامیل کارفرما و ناظر هستن که پروژه ها تهش این میشه؟
پاسخ:
بی وجدان ها همه یک زبان مشترک دارن. کافیه به اون زبون حرف بزنن تا از فامیل نزدیک تر بشن
۱۴ دی ۹۶ ، ۱۸:۱۰ دکتر میم
دقیقا همین بی وجدانی ، و در بعضی موارد مدیرت احمقانه ست که این بلا رو سرمون آورده.
توی تهران ، ویلای شاه توی دماوند رو کردن بیمارستان. اونوقت مثلا سالن پذیرایی شاه، شده اتاق عمل! اتاق عمل که طبق استاندارد باید بین ۴۰ تا ۸۰ متر مربع باشه، اونجا ۳۰۰ متره! یه گوشه ش عمل میکنن. اون سالن رو بهیچوجه نمیشه ضدعفونی کرد. بیمار با یه مریضی میاد ، عمل میشه، شاید اون بیماریش خوب بشه، اما با ۵ تا بیماری و عفونت دیگه میره بیرون!
پاسخ:
از بی وجدانیه که آدم های نالایق مدیر و مسیول میشن.
به جای این که واسه خودشون کاخ و ویلای جدید بسازن و پول واسه بیمارستان و بهداشت و درمان نمونه، باس می رفتن تو همون کاخ و ویلاهای شاه ساکن می شدن. ما هم باور می کردیم که خیلی چیزها تغییر کرده و بهتر شده.
یه نکته ای که خیلی ها بهش توجه نداشتن این بود که اکباتان واسه نظامی ها ساخته شده بود در ابتدا که توجه خاصی از طرف حکومت بهشون می شد و بعد شهرک توسعه پیدا کرد و افراد دیگه در اون ساکن شدند که غالبا کارمندان دولت بودند . مسکن مهر واسه قشر کم درآمد جامعه ساخته شد که از کمترین توجهات برخوردارند و چه بسا اگر چنین طرحی در زمان شاه ایجاد می شد خیلی بی کیفیت تر بود و یا اصلا طرحی به وجود نمی اومد .
هدفم دفاع از نظام نیست . اما میگم اگر با نظام و کیفیت کارهاشون و ... مشکل داریم نیایم بگیم دوران شاه ال بود بل بود . ما فقط از یک دیکتاتور به دیکتاتور دیگه روی آوردیم 
با این قضیه بی وجدانی کاملا موافقم و چون جز کادر درمان هستم به عینه خودم مواردی رو می بینم .
اما واقعا راهکار چیه ؟ چه باید کرد ؟
پاسخ:
آره احسان محمدی هم به همین نکته توجه داده بود و کلی فحش خورده بود.
همون طور که گفتی هدفمون مقایسه دو نظام نیست و منم مخالف این مقایسه ها و نتایج بی فایده و سطحی و پر از حب و بغضم، مقایسه ای اگر بود بین فرهنگ ما و اون دیگران بود. هرچند گفتن اینکه اگر شاه بود و اگر فلان می کرد شاید فلان میشد هم کاری در مقایسه پیش نمی بره.
راه کار، نمی دونم، ما هنوز قبول نداریم که بی وجدانیم و حتی بیش تر از کفار. پس هنوز مشلکلو هم ندیدیم چه برسه به این که راهکاری پیدا کنیم :-)
متاسفانه تو کشور ما مهندسی و ارائه خدمات مهندسی جز بی ارزش ترین کارها محسوب میشه. در بحث ساختمان هم مهندس مهجورترین قشره. شاید باورکردنی نباشه که تو اوضاع فعلی دست مزدش از یک بنا هم کمتره و از همه جوک تر اینه که یه مهندس ساختمان دارای کمترین حمایتهای قانونق و قضایی و حقوقی تو نهادهاییه که مثلا حامی حقوق اونهاست! (البته برای یک طرفه نرفته باشم جا داره عرض کنم ننگ ما ننگ ما مهندس بیسواد ما:)) )
سازمان نظام مهندسی که متولی ساخت و ساز در کشوره عملا تبدیل به یه خونه فساد شده و به لطف وزیر عزیز راه و شهرسازی تا چند وقت دیگه شاهد معجزات عجیب دیگه ای هستیم که از آستین سازمان بیرون می آد! شهرداری بعنوان وضع کننده بخشی از قوانین ساخت و ساز و نظارت بر اونها و قوانین شورای عالی شهرسازی با فاصله زیادی از وظایف خودشون خارج شده و فقط به کسب درآمد بیشتر از راه های مثل تراکم فروشی و جریمه ها فکر می کنند و از قانون شکنی ها استقبال هم می کنه. نهادهای اصلی نظارت بر قوانین ساخت و ساز به وظایفشون عمل نمی کنن و به خونه های رانت و فساد تبدیل شدن. با کوتاه شدن دست قانون هم پای پول به همه جا باز شده. درباره سازنده هام حرفی نمی زنم!

اه. چقدر زیاد نوشتم. خسته شدم!
پاسخ:
این قدر زود خسته نشو، راه زیادی در پیش داریم هنوز جوون!
آره دیگه سیستم بیماره و هر کی یک جوری در به وجود اومدن این فساد مقصره و دست های همه ما بی وجدان ها تا آرنج تو کثافت فرو رفته. پاک موندن تو سیستم آلوده اگه غیر ممکن نباشه خیلی سخته
به نظر من مقصر اونایی هستن که انقلاب کردند یعنی به آخوند تنبل و گشاد رای دادن و بعدشم مقصر ماییم که بازم میریم به آخوند رای میدیم اونم آخوند تنبل و گشاد و این زنجیره تا ابد ادامه داره:/
پاسخ:
از جامعه تنبل گشاد رئیس جمهور پرتلاش پاک دست درنمیاد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی