کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

يكشنبه, ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۰۸ ق.ظ

گونه خاصی از آدمیزاد (زن)

زیر ویدئویی از زن محجبه مصری که در خیابان مرد متجاوز جنسی را مفصل کتک می‌زنه، و زیر کپشنی با این مضمون که هرچقدر تعادل و برابری جنسی در عرصه های مختلف برابر باشه احتمال آزار جنسی کمتره و زنان هم جرئت و جسارت واکنش نشان دادن و گزارش دادن را پیدا می کنند، یک آقایی کامنت گذاشته بود:" آمار آزار جنسی با کتک زدن مرد متجاوز و معرفی و سپردنش به دست قانون و حتی بردن آبروش در فضای عمومی پایین نخواهد اومد. با فرهنگ فعلی زنان اگه سلاح هم حمل کنند از دست و زبان و چشم آقایون در امان نخواهند بود!..." و در ادامه هم نظر نویسنده را تایید کرده بود که راه حل فرهنگ سازی و ایجاد برابریه.

در جوابش نوشتم نظر شما درباره همه انواع ظلم همینه؟ واکنش نشان ندادن و منفعل بودن؟ و پاسخی که دریافت کردم دقیقا همونی بود که پیش‌بینی می‌کردم :"نه، آزار جنسی نوع متفاوتیه از ظلمه..."

واقعا چرا سر هر موضوعی به زنان که می‌رسیم قضیه متفاوت می‌شه؟؟

-          آیا همه از سراسر ایران حق دارند که در هر رشته‌ای که می خوان تحصیل و پیشرفت کنند؟ آیا بستر باید برای رقابت برابر همه وجود داشته باشه؟

·         بله، قطعا! حتی مثلا برای دانش آموزان مناطق محروم باید سهمیه جدایی در نظر گرفته بشه که بتونن رقابت برابری داشته باشن

-          یعنی همه دختران هم می تونن...

·         نههه خب ببین اون قضیه اش فرق داره! بعضی رشته ها و مشاغل زیاد مناسب زنان نیست و چون خودشون تشخیص نمیدن ما باید به نحوی مانع بشیم

-          آیا همه انسان‌ها با نشان دادن شایستگی هاشون حق دارن که به مناصب بالای حکومتی برسند؟

·         بله بله! شما الان نگاه کن در همین آمریکای جهان خوار هم بالاخره اجازه دادن یک سیاه پوست رئیس جمهور بشه. یک مهاجر شهردار لندن شده!

-          نه، منظورم به زنان بود

·         نه دیگه ببین اون قضیه اش فرق داره...

-          من فکر می کنم چون مردم بعضی مناطق نسبت به بعضی دیگه همیشه خیلی مقاوم تر و غیوتر بودن رو حرف و پیمان‌هاشون بیش‌تر میشه حساب کرد، بعضی دیگه اما نه. شما مثلا یک کرد سیبیل کلفت رو بگذار کنار یکی ازین ...ها.  برای همین در قراردادها باید قوانین سفت و سخت‌تری برای این دسته دوم وضع کرد که در صورت اختلاف تبعات کمتری داشته باشه.

·         احمق نباش! در وضع قوانین حقوق انسانی در نظر گرفته میشه، نه خصوصیات قومی و اقلیمی و فردی آدم ها!

-          پس زنان هم باید به اندازه مردان حق طلاق و جدایی داشته باشن

·         همش مباحثو با هم قاطی می کنی!

-          آها پس فقط بعضی کلفتی ‌‌ها اعتباره!

·         آیا باید محیطو برای بچه ها در مدارس امن کنیم، بهشون یاد بدیم تجاوز چیه و در برابرش چه واکنشی نشون بدن و حتما به پدر و مادرشون اطلاع بدن؟

-          بله قطعا! تایید و تاکید می کنم

·         آیا این در مورد زنان هم صدق می‌کنه؟

-          نه نه! این راهش نیست. هییسسس زن فریاد بزنه پتیاره و سلیطه است. اون باید صبر کنه یواش یواش ما واسش فرهنگو درست کنیم. حالا یک انگشت شدن که چیزی از ارزش هاش کم نمی کنه. تو کی می خوای بفهمی که زنان انسان هستن (لحظه‌ای مکث می کند، برمی گردد و به حرفش فکر می‌کند) بله خب آدمن، ولی متوجه باش که گونه خاصی از آدمیزادن

 

در جواب کامنت اون آقا نوشتم :"صدای کسی که بهش ظلم و تجاوز شده باید بلند بشه تا ظلم عادی نشه، تا ظلم شناخته و تعریف بشه، تا ظالم احساس امنیت نکنه، تا کسی که بهش ظلم شده احساس حقارت و ضعف و تنهایی نکنه، ظلم ظلمه و واکنش برابر ظلم به خاطر زشتی نفس ظلم واجبه.

موافقین ۵ مخالفین ۰ ۹۶/۱۲/۰۶
آیبک

نظرات  (۶)

حقیقتا خیلی خوشحالم که اخیرا خانم ها بیشتر از قبل نسبت به آزارهای خیابونی واکنش نشون میدن.خود من به شخصه تجربه کسب کردم که وقتی در همون محل و با صدای بلند به فرد متجاوز واکنش نشون دادم،خیلی زود از ترس رسوایی محل رو ترک کرده درحالی که وقتایی بخاطر حفظ مثلا آبرو سکوت کردم،هی ادامه پیدا کرده و لابد طرف مطمئن بوده که من حرف نمیزنم.
بنظرم اگه تمام خانم ها نسبت به تمام این آزارهای خیابونی به شدت واکنش نشون بدن بعد مدتی اولا قبحش میریزه و دیگه کسی نمیگه عیب از خود دختره ست.ثانیا مرد متجاوز وقتی ببینه در طول روز چندبار به این شکل بهش واکنش نشون دادن بعد مدتی دیگه جرات تکرار کارش رو پیدا نمیکنه.
این مسئله از نظر من دیگه کارش از فرهنگ سازی گذشته و راهش همینه.!
مادرامون،مادربزرگامون،مادرای مادربزرگامون و تمام مادراشون سکوت کردن چی شد?ماهم سکوت کنیم?
پاسخ:
و ما زن ها و دخترها می دونیم که همین واکنش نشون دادن چقدر قدرت و جسارت می خواد. 
اگه حاضر نیستن با زن معترض هم صدا بشن لااقل دست نگذارن رو دهنش
فکر میکنم برای من و نسل من سکوت کردن و به قول بعضیا هوار نکشیدن و هوچی گری نکردن یه جور ارزش شده، ارزشی که از مادر و مادربزرگا و فرهنگمون به ما رسیده که برای آزارهای جسمی و روحی که دیگران خواسته و ناخواسته بهمون تحمیل میکنن سریع واکنش نشون ندیم و صبور باشیم و به قولی خانوم و نجیب ... اما لازمه روی خودمون کار کنیم و به بچه هامون یاد بدیم از این بعد جرات ورز باشیم و جسارت اعتراض و فریاد و حتی توهین رو داشته باشیم، چیزی که ما با تجربه های تلخ بهشون رسیدیم و متاسف شدیم که واسه طبیعی ترین و عادی ترین حقوقی که بعنوان انسان بهمون تعلق میگیره باید درد بکشیم و راههای سختی رو بریم.
پاسخ:
اعتراض به ظلم و تجاوز همیشه ارزش بوده. هر کی جلو متجاوز ایستاده قهرمان توصیف شده اما به زن ها که رسیده شده هوچی گری و سلیطه بازی
۰۶ اسفند ۹۶ ، ۱۵:۵۳ بلاگر کبیر ^_^
قلبم به درد اومد واقعا..
تازه بدتر از این مردها زن های زن ستیز هستن... 
پاسخ:
به جای غمگین شدن باید خشمگین شد. خشم با خودنش کنش میاره اما غم بیش تر تو انفعال فرو می برتت.
زن زن ستیز هم تو خلا تربیت نشده. تربیت فرهنگ مردسالاره. مشکل زن یا مرد نیست، مشکل فرهنگه
کانتر اتک هم خوبه ها... خانوما جمع شن دسته جمعی به آقایون تجاوز کنن تا آقایون هم یکم تلخی موضوع رو بچشن :D
صرفا شوخی بود. سوای از شوخی:
1. در مورد کامنتا: فریاد زدن فعلا تو جامعۀ ما ریسک داره. فریاد تو بازار شلوغ رو نمی گم که در لحظه صدتا جنتلمن هستن از چپ و راست بیان کمکت دهن مرد رو آسفالت کنن. فریاد بعد تجاوز تو یه شب تاریک تو جاده ی فرعی باغای شهریار رو میگم. جایی که قطعا در لحظه کسی نیست کمکت کنه. ولی بعدش دائماً باید با این کابوس دست و پنجه نرم کنی که آیا شکایت کنم به قیمت تو بوق و کرنا کردن تجاوزی که میدونم دید غریبه و آشنا و حتی خانواده و حتی پدر و برادر رو نسبت بهم عوض می کنه؟ چند درصد خواستگارهامو ممکنه از دست بدم وقتی خیلیا بفهمن به من تجاوز شده؟
بحثش خیلی تلخه منظورمو رسوندم بیشتر حاشیه نرم. فقط ببینیم چندتا پدر و مادر حاضرن قبول کنن پسرشون با دختری که میدونن قربانی تجاوز جنسی بوده ازدواج کنه. یا در بیان کلی تر، جامعه چقدر حاضره قربانیان تجاوز جنسی رو دوباره با همون دید قبلی در جامعه بپذیره که حالا ما زن ها رو تشویق می کنیم به فریاد زدن ظلم؟ مخالف فریاد زدن نیستم، منتهی قبلش خیلی مقدمات درونی دیگه باید فریاد زده بشه تا این وضع کثافت بار تغییر کنه.
2. در مورد خود پست: ممنون نکتۀ جدیدی بود برای من که ذهنمو الان به خودش مشغول کرده. اینکه چرا ما مردا حتی اگه همیشه دم از برابری حقوق انسانی بزنیم،ولی ته دلمون از اینکه گاهی زنها قدرت رو (به تبع شایستگیشون) از ما بگیرن ترس داریم. هنوز به نتیجه نرسیدم ترجیح میدم بحثهای بقیه رو بخونم. شاید مخصوصا چند آقا...
پاسخ:
واقعا فکر می کنی چند تا جنتلمن وارد عمل میشن؟ از میان تعداد بی شمار و انواع تجاوز جنسی که تجربه کردم فقط یک مورد راننده اتوبوسی همراهی کرد و فرد متجاوزه از اتوبوس شهری پیاده کرد، فقط یک مورد، بقیه سکوت محض و گاهی هم واکنش هایی که آرزو می کنی کاش همون بی تفاوت می موندن. مطمین باش تجربیات بقیه زن ها هم غیر این نیست. 
برای همین هم هست که فریاد زدن و اعتراض باید به همراه تغییرات فرهنگی باشه. قطعا همون طور که آمار تجاوز در جایی مثل اروپای شمالی کمتره، پیامدها و آسیب های تجاوز هم برای فرد قربانی جنسی کمتره
من چند وقت صفحاتی رو که مربوط به فعالیت حقوق زنان هست رو دنبال میکنم به عنوان یک خواننده خاموش کامنت ها رو میخونم پست ها رو میخونم اولین برداشت خوب خیلی خوب قشر بزرگی از کامنت گذاران (اکثرا خانوم ها ) موافق گرفتن حق هستن این که سکوت دیگه راه حل نیست ...
چیز بعدی که میبینم این هست که اقایون اصلا شرکت نمیکنن در پست های قبلی اقایون هم مانند خانوم ها فعالند ولی در همچین پست هایی کلا نیست میشن یا در حد دو سه نفر اون هایی هم که نظر میذارن فقط تایید میکنند یعنی کامنت مخالف به هیچ وجه قابل قبول نیست و به سرعت بلاک میشه ولی به نظر من این اقایون هم اون طور که نشون میدن نیستن خوب حرف زدن و کامنت گذاشتن که از کسی چیزی رو کم نمیکنه تازه لقب مدافع رو هم میگیرن چند روز پیش داشتم با دوستم صحبت میکردم آخر سر به این نتیجه رسیدیم که شاید یکی از ریشه هاش نداشتن مطالعه کافی هست  اصلا مطلبی خونده نمیشه به جز همین چند تا صفحه. برای همین هست که وقتی وارد موارد پایه و اساسی تر میشه همه میمونن
پاسخ:
اینجا کامنتی پاک نمیشه اما همیشه زیر پست هایی با این موضوعات مشارکت مردها پایینه. نمی دونم چرا. باید ازشون پرسید که چه احساسی پیدا می کنن که بهشون اجازه مشارکت نمیده. شاید فکر می کنن این موضوع خاص زنانه و به اونا ربطی نداره. بالاخره فرهنگ مردسالاره و هزار جور چاله چوله.
البته بعضی کامنت ها باید هم پاک و فرد هم بلاک بشه چون مصداق تایید تجاوزه و برخودد باهاش ربطی به پایبند نبودن به آزادی بیان نداره.
نه من منظورم بیشتر درباره اینستاگرام بود من در وبلاگ زیاد مطلبی در این باره ندیدم 
منم همین رو میخوام بدونم که چرا درصد مشارکتشون پایین فکر نکنم به خاطر مسائل زنانه باشه 
شاید برخورد کسانی که خودشون رو مدافع میدونن زیاد بی تاثیر نباشه و جبهه گیری خیلی زیادی که میکنن و اون هایی هم که نشون میدن قانع شدن اخرش میگن خوب اگر برابری میخواین چطور در معدن کار کنید و یا به سربازی برید ؟ 
بازم من اطلاعات کافی ندارم برای همین در حد فرضیه گفتم 
پاسخ:
آره می دونم منظورت وبلاگ نبود. خواستم بگم اینجام همینه با این که کامنتی هم پاک نمیشه. 
کسی که مثلا میاد میگه اگه حقوق برابر می خواید باید سربازی برید و تو معدن کار کنید یعنی هیچ فهمی از حقوق انسانی نداره و اون قدر تعصب کورش کرده که نمی خواد از خودش بپرسه چرا خودش که مثلا تو معدن کار نمی کنه حقوق انسانیش با اون کارگر متفاوت نیست. با همچین آدمی نمیشه با لبخند بحث کرد و آگاهیش هم در صورتی ممکنه که خودش بخواد و بخواد که با ترس هاش مواجه بشه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی