کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۳۲ ب.ظ

Women`s Sexual Drive(2)

پیش از این که نمونه‌ای از «سرکوب تمایلات جنسی زنان»، «به رسمیت نشناختن تمایلات جنسی زنان» یا «ترس از تمایلات جنسی زنان» در کتاب‌مقدس بیارم(بنا به وعده‌ای که داده بودم) لازمه که توضیح بدم کتاب مقدس یعنی کتاب پیروان چه دینی و شامل چه بخش‌هایی میشه. چون دیدم حتی بعضی از مترجمان پرکار Bible را در کمال تعجب انجیل ترجمه می‌کنند!

ببینین اسم کتاب مقدس یهودیان عهد قدیم (عهد عتیق) ه. پس تورات چیه؟ تورات شامل پنج سِفر (اسفار پنجگانه) میشه که بخش ابتدایی عهد قدیمه. مابقی عهد قدیم کتاب‌های متنوع دیگه‌ایه که هیچ کدوم از این‌ها از زبان موسی نیستند (یعنی یهودیان هم همچین ادعایی ندارند). مسیحیان علاوه بر عهد قدیم عهد جدید دارند. که باز هم اناجیل تنها بخشی از اون هستند و مابقی نامه‌های پولس رسول و ... است. به طور کلی اناجیل داستان زندگی عیسی هستند تا مرگ و رستاخیزش، و بخش محبوب من در کتاب مقدس.

فکر نمی‌کنم وبلاگ من خواننده یهودی یا مسیحی داشته باشه... در هر صورت نمیشه انکار کرد که عهد قدیم یک کتاب مردانه است. به این معنی که برای مردان و درباره مردان نوشته شده و به شدت مردسالارانه است. انحصارگرایی مردانه موقتا سایه‌اش را از سر اناجیل برمی‌داره اما متاسفانه دوباره از نامه‌های پولس شروع میشه، البته با شدت کمتری.

در دهه‌های اخیر پژوهش‌گران و الهیدانان فمنیست یهودی و مسیحی متوجه شدند که این سایه سنگین زن‌ستیزی در کتاب مقدس گاه حتی در ترجمه‌های سنتی شدت هم پیدا کرده! یعنی مترجمان از معادل‌هایی برای واژه‌های متن اصلی استفاده کردند که زنان را بیش‌تر نادیده می‌گیره یا اون‌ها را تحقیر می‌کنه یا مثلا معادلی انتخاب می‌کنه که نشون میده برای زنان حق داشتن تمایل جنسی قائل نیست :

بعد داستان نافرمانی و خوردن میوه ممنوعه خداوند مجازات آدم و حوا و مار را جداگانه اعلام می‌کنه. به حوا میگه " ... اشتیاق تو به شوهرت خواهد بود...". در متن عبری این واژه (اشتیاق) دقیقا اونیه که معادلش میشه «شهوت». همون طور که وقتی همین واژه برای مردان استفاده شده معادلش در ترجمه‌ها شهوت اومده. آیا مترجمان فکر می‌کردند زنان شهوت ندارند؟ یا نباید داشته باشند؟ در هر صورت اون قدر انکارش کردند که خیلی از خود زنان هم باور کردند. این مورد ساده نشون میده که پشت کنترل سکشوالیته زنان چه تاریخ سترگیه.

به نظرتون این موارد خیلی بی‌اهمیتن؟ به نظرتون ما مسائل مهم‌تری از سکشوالیته زنان داریم که بهش بپردازیم؟ باشه، شما برید به همون مسائل مهم‌تر بپردازید. من ترجیح میدم اینجا بمونم و با نظرگاه پژوهش‌گرانی آشنا بشم که از کنار جزئیات راحت نگذشتن و الان در جامعه‌ای دارن زندگی می‌کنند که زنان و مردان درش امنیت ذهنی و جسمی بیش‌تری از ما دارند.

این پست‌ها با یک خاطره ادامه خواهد داشت...

 

موافقین ۶ مخالفین ۰ ۹۷/۰۴/۲۷
آیبک

نظرات  (۴)

تو سلسه مراتب نیاز های مزلو پایین ترین نیاز انسان (نه مررد) فیزیولوژیک نیاز به اب غذا و تمایلات جنسی  و تا نیاز های سطح پایین برطرف نشن نمیشه به نیاز بالاتر به طور کامل رسید و یا برطرفش کرد 
اول باید مسائل پایین تر و حل کرد و بقیه کاراهای مهم به قول خودشون پرداخت 
پله به پله و پله ی اول همینه
مگه وعده بهشت که بالاترین درجه است چیزی جز اب و درخت و اسایش و حوری و قلمان هست؟!

این بنده خدا فروید هم همین و میگفت، که ریشه مشکلات روحی روانی در بزرگسالی در ناکامی تکانه های جنسی و پرخاشگری دوران کودکیه. بعد اومد همین و تعمیم داد به زنای اشرافی که درمانشون میکرد و یه جایی فهمید اونایی که بیوه ان یا هنوز مجردن افسردگی و تب بیشتری دارن تو این ماجرا. خلاصه اینکه من با عقل ناقصم همیشه فکر میکنم قدرت تو طول تاریخ با مردا بوده که بگن زنا چه نیازایی دارن و چه کار باید بکنن تا نیازاشون رفع بشه، کتابای مقدس رو هم عمدتا همونا نوشتن، یا قوانین و احکام رو. شاید به خاطر همین نه زنی میتونسته نظر بده نه اجازه همچین کاری داشته که بتونه بگه اینجوری هویج و بی احساس هم نیستیم دیگه ما، که خوب میدونیم افتخار بوده تو طول تاریخ (خصوصا فرهنگ ما) که زن بشینه گوشه خونه (پرده نشین باشه) تا جوانمردی پیدا بشه و آفتاب مهتاب ندیده با اصل و نسب رو تصاحب کنه. اونوقت تو این اوضاع کجا بود گوش شنوا تا کسی بگه ما همونطور که غذا میخوریم و نفس میکشیم، عشق و هوسی رو هم داریم که وقتی رفع نمیشه و تا گلو میاد بالا و نمیشه با خودکنترلی و امساک نفس برطرفش کرد برامون میشه عقده، عقده هم همونجایی خودش و نشون میده که میگن پشت همه جنگهای تاریخ همیشه پای یه زن در میون بوده. بلاخره پس کجا و به چه طریق میشد نشون داد که ما هم وجودی داشتیم و میتونستیم گاهی تو جریانات تلخ تاریخی دست کوتاهی داشته باشیم؟!!! دی...
همه حرفای پست و نظرات متین. ضمن تأیید حرفا و نظراتتون در قبح تفکر مردسالار، یه چندتا تلنگر هم بزنم؛ چون خود خانمها اول بایدیه تکونی به این افکار زنگ زده بدن (ولو ناشی از تفکر مرد سالار باشه)
1- الان کمتر مردی هست که ندونه زن نیازش تو این مورد بیشتره. "به نظر من" قبل ازدواج مقاومت خود خانمها تو این زمینه بشدت بیشتره و قریب به 100 درصد خانمها گارد کاملا بسته دارن. منظورم دختر هم نیست حتی یک خانم بیوه هم شامل این صحبتم میشه. حتی دختری که دوست پسرش ازش رابطۀ کامل نخواد هم شامل این حرفم میشه. حالا بعد ازدواج که کلید بازی میفته دست مرد بازی یه خورده 50 - 50 میشه مردا هم یکم از قدرتشون سو استفاده می کنن و پا به پای زنا تو رابطه ناز می کنن. کاری به بعد ازدواج ندارم چون به نظرم مشکل اساسی داریم تو بحث ساختار ازدواج جامعه. خلاصه کلا ذهن خود خانمها تو جامعۀ ما کاملا بسته س انقدر توپ رو تو زمین مردها نندازین.
2- الان دیگه هرروز آدمهایی که دنبال پیروی از عقاید دینی هستن بیشتر که نمیشه هیچ، داره کمتر و کمتر میشه. جامعه مون تو نقطه ای هست که درصد بالایی از مردم به کوچکترین آموزه های زن ستیزانۀ دین به شدت عکس العمل نشون میدن. برم یه راست سر مورد سوم:
3- تفکر مردامون از یه جا دیگه آب میخوره. برگردیم به تربیت یه مرد تو خونه. پدرشوهری که معمولا عاشق عروسه و مادرشوهری که معمولا عروس خار چشمشه. مادر خدا بیامرز خودمم همینجور بود درصد بالایی از مادرا اینجورن. و متأسفانه میرسیم به اون جوک معروف که مرد فرانسوی یه زن داره یه دوست دختر، دوست دخترشو بیشتر دوست داره، امریکایی یه زن داره یه دوست دختر، زنشو بیشتر دوست داره و مرد ایرانی یه زن داره یه دوست دختر ولی مادرشو بیشتر دوست داره!!! ما مردای ایرانی تا یادمونه مامانمون و خاله هامونو حتی عمه مون تو گوشمون خوندن فردا تو زندگی به دختر رو نده! فلان دختر در شأن تو نیست. تو حق نداری با مطلقه ازدواج کنی. تو باید دختری که من میگم رو بگیری و طبق برنامه ای که من و خاله هات برات میچینیم باهاش زندگی کنی! گفتنی تو این مورد زیاده ولی این وزوزۀ به زن رو نده رو یه زن تو ذهن خود ما مردا میکاره خیلی موثرتر از دین و امثالهم. و میدونم طبق معمول میخواین این قصور واضح قشر خانم ها رو بندازین گردن ما مردا باز و بگین اینم ناشی از تفکر مردسالاره که مادرای ما توش تربیت شدن و شکل گرفتن . نظرتون محترم :)
علی الحساب این سه تلنگر کافیه. به موارد 1 و 3 ایمان عمیق دارم، اگر کسی پاسخی بده هم میخونم ولی جزو مواردی هست که به همین راحتی نظرم در موردش عوض نمیشه. اگر نظرم عوض شد جواب میدم! ولی اگر سکوت کردم فقط به دلیل کش پیدا نکردن بحثه وگرنه اصلا دال بر رضایت و تغییر موضع نیست (بر خلاف پاسختون تو پست قبلی که کاملا قبولش داشتم)

+ پینوشت: پست بسیار خوب بود بخش اولش. خیلی اطلاعات خوب و مفیدی بود ممنون. یه جورایی یاد فیلم the Book of Eli یا کتاب الای افتادم که طرف کتاب مقدس رو از دست مردم بی جنبۀ شرق برداشته بود هرکی ازش میپرسید کجا میری لباشو غنچه می کرد می گفت WEST!! آخرم کتاب مقدس رو از مرکز جهل و خرافات یعنی شرق جهان با کلی جنگ و جدل برد غرب جایی که کتاب مقدس رودر کنار علم شکوفا می کردن :))
پاسخ:
از مثال هات و از این که نوشتی توپ ر  نندازین تو زمین مردها، معلومه حداقل معنی "مردسالاری" رو نمی دونی. باید دقیق تر خوند گوش کرد
من این روزها اصلا حال خوشی ندارم وگرنه توضیح می دادم چون می دونم خیلی های دیگه ام مثل تو هستن
هی میگم یه مورد یادم رفتا. مورد دو و سه نظر قبل ادغام شه بهتره. اینم مورد 4:
4- طبق نظر خانم مریم در مورد جنگهای تاریخ؛ کاملا درسته اینجور جاها جا افتاده که زنها تو ارضای این نیاز معامله می کنن. به شکلهای مختلف. انگار خودشون اصلا این نیاز رو ندارن. از برام النگو می خریهای شب جمعه بگیرین تا اگر پسرم رو ولیعهد کنی و فرماندۀ فلان پادشاه رو بکشی.... اصلا هم وجهۀ خوبی نداره این گروکشی و معاملۀ رابطه در ازای یه خدمت مالی یا ....  از جانب مرد. که توش کاملا نیاز خود زن نادیده گرفته میشه توسط خود زن و یه بحث مجزا یادم اومد؛ هنوزم درک نمی کنم که کلا رابطه ای که توش نیاز خود زن نادیده گرفته میشه چه لذتی برا مرد داره و مردا اصلا چرا مثلا سراغ روابط پولی میرن. رابطه ای که زن ازش لذت نبره قطعا خود ارضایی بهش ارجحیت داره چون نه به زحمت و انرژیش می ارزه نه به پول و هزینه ش.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی