کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

جمعه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۲۳ ب.ظ

بیرون از تخم مرغ

با یکی از دوستانم درباره موضوعی صحبت میکردم. حرفهایی که از زبانم میشنید خیلی هیجانزدهاش کرده بود. انگار اولین بار بود که میشنید. بهش نگفتم که از واکنشش خیلی تعجب کردم و این حرفها نه خاص و است و نه تازه. البته همیشه واکنشها مثبت نیست. مثلا بحث با یکی به جاهای حرصآورش رسیده بود چون باید ثابت میکردم که اساس این حرفها مال من نیست، این بحثها خیلی متداول اند و تو در واقع در مقابل من نیستی، تو با نتیجه صد سال پرسشگری و دعوا و مناظره مواجهی و نمیتوانی با جوابهای قرن بیستمی حریفت را به زمین بزنی. تا این که فکر می‌کنم فهمیدم مشکل از کجاست و چرا من گاهی در گفتگو با آدم‌های تحصیل‌کرده و اهل مطالعه به این نقطه میرسم: ندانستن زبان انگلیسی یا استفاده نکردن از آن برای آشنایی با دنیاهای دیگر (و نه لزوما جدیدتر). حرفهایی که من می‌زدم نه خاص بودند نه سخت فهم اما در کانال‌ها و صفحات و سایت‌های فارسی‌زبان خبری از این حرف‌ها نیست، حتی کتاب‌های ترجمه شده هم این کمبود را جبران نمی‌کند.

محدود ماندن به منابع تک‌زبانه دنیایمان را کوچک نگه می‌دارد.  کوچکی دنیای مردم یک کشور خیلی مضر و خطرناک است. در عوض اگر زبانی غیر از زبان مادری بدانیم و از آن برای گشودن دنیاهای دیگر به روی خودمان استفاده کنیم خیلی از گره‌های فکریمان باز می‌شود و بازتاب باز شدن این گره‌ها را در شرایط اجتماعیمان هم می‌بینیم. بیشتر ما در حد سرک کشیدن به مثلا صفحات اینستاگرامی فعالان اجتماعی انگلیسی زبان و خواندن کامنت‌ها یا خواندن سایت‌های خبری که از دیدگاهی متفاوت برای مردم خودشان می‌نویسند، انگلیسی می‌دانیم. نه این که حقیقت و علم و آگاهی فقط در منابع انگلیسی است و ما در جهل به سرمی‌بریم، نه. ما نیاز داریم از تفاوت در دیدگاه‌ها، جهانبینی‌ها، دغدغه‌ها، بحث‌ها، سلیقه‌ها و ...باخبر بشویم و شبکه‌های اجتماعی تا حد زیادی این نیاز ما را تامین می‌کنند. کتاب‌های ترجمه شده از فیلتر منفعت‌طلبی ناشر و سلیقه مترجم گذشته‌اند ولی در اینترنت ما خیلی بیشتر حق انتخاب داریم و به طیف بسیار بزرگتری از سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها دسترسی داریم. ما در یک کشور تکصدایی زندگی میکنیم. برای ما تصمیم می گیرند که چه چیزی بشنویم و چی بیاموزیم و چه باورهایی داشته باشیم. البته این مسئله با درجات متفاوت همه جا هست اما انسانهایی که از نظر خودآگاهی از ما جلوترند دارند تلاش می‌کنند که این انحصار را بشکنند و اتفاقا ایده‌هایشان را با استفاده از فرصتی که تکنولوژی و ارتباطات در اختیارشان گذاشته به اشتراک بگذارند. حالا فکر کنید ما با محدود کردن خودمان به منابع فارسی خودمان را از چه دنیایی محروم می‌کنیم. ما در هر کجای دنیا زندگی کنیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم بعضی حرف‌ها در مثلا رسانه ملی یا منابع خبری مورد تایید حکومت یا آموزش و پرورش زده شود. از طرف دیگر با این دسترسی آسان به دنیاهای متفاوت هیچ عذری برای تنگ نظر و منجد ماندن پذیرفته نیست.

یوتیوب یکی از ابزارهایی است که در کشور ما مهجور مانده. درحالی که خیلی خیلی فوق العاده است به نظر من. مثلا چند وقت پیش داشتم یک ویدیو از TED در یوتیوب نگاه میکردم. از یک  فرد تغییر جنسیت داده که دنیا را از هر دو دریچه زن و مرد دیده بود. تجربیاتش خیلی جالب بود.


چقدر تازگی ها پست می گذارم. از دست خودم خسته شدم :))

 

موافقین ۷ مخالفین ۰ ۹۷/۰۶/۱۶
آیبک

نظرات  (۷)

۱۷ شهریور ۹۷ ، ۰۰:۱۰ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
چقدر خوب که چقدر تازگی‌ها پست می‌گذاری:-)
یوتیوب از باب کاربردی که مد نظر تو هست شاید مهجور مونده باشه. وگرنه می‌شناسم خیلی‌ها رو که اهل سرک کشیدن تو یوتیوب هستند!
پاسخ:
می دونی که یوتیوب از نظر فیلتر ویدئوهای پورن و به قولی غیراخلاقی هم خیلی موفق تر از بقیه است
کاملا موافقم. یوتیوب عالیه و راستش رو بخواین حتی کامنتاشون زیر سایتهای پورن هم با کامنتای ما ایرانیا فرق داره اونا رو هم میخونم میبینم دید خودم محدودتر بوده تا قبل اون!!! :|
به واسطۀ لیدری تو یه بازی ذسکتاپ با دوستایی بین 20 تا 60 ساله از کشورهایی مثل رومانی، صربستان، فرانسه،انگلیس، ولز، امریکا، هند و ... آشنا شدم که تجربۀ دوستی با دختر رومانیایی و مردهای صرب و فرانسوی و پزشک هندی واقعا فوق العاده بود. (اگر خاطرتون باشه شما یک بازخورد بشدت منفی جلو یکی از نظرات ایزابلا  دختر رومانیایی داشتین وقتی نقل قول کردم ازش در مورد مهریه مسلمونا :)) فقط جهت یادآوری گفتم).
برا کشف بهتر حقایق مضمون این پستتون حتی فراتر از زبان انگلیسی باید رفت گاهی. وقتی مترجم بودم یه بخشی که خواننده هام خیلی دوست داشتن موشکافی اخبار از دید یه سایت ورزشی به اسم اسپورتویتنس بود Sportwitness - خواننده های من عاشق این بخش بودن و دلیلش هم این بود این سایت کارش دنبال کردن ترند اخبار و شایعات انگلیسی بود. کارش گند کشیدن روزنامه های زردی مثل دیلی میرر و دیلی تلگراف انگلیس بود. میرفت منبع توئیت یا اصل روزنامه های دانمارکی، هلندی، آلمانی یا مارکا و AS شهر مادرید رو و دوتا روزنامۀ ایالت کثافت بار کاتالان که الان اسماشون خاطرم نیست رو پیدا میکرد و میگفت مثلا روزنامه های اسپانیایی با چه قصد و غرضی فلان اخبار رو پخش کردن و یا اصل خبر روزنامه های آلمانی و هلندی چی بوده و مترجم های میرر و تلگراف و دیلی میل چه گندی تو ترجمه اخبار به انگلیسی زدن. اسپورتویتنس اول یه گروه انجمن و فروم کوچیک بود که کم کم دید استقبال مردم از دونستن حقایق بیشتر شده، شروع کرد به استخدام مترجم حرفه ای از زبانهای اصلی داچ و المانی و اسپانیایی و ...
هوم در  کل حرف های این پست رو قبول دارم :)
+پستهای زیاد شما هم عالیه من خودم فعلا هیچ بلاگ دیگه ای نمیخونم و OCD وار بیان رو چک می کنم ببینم عدد آپدیت 17 کی شده 18 میفهمم شما آپ کردین :))
پاسخ:
جواب من به کامنت حورا رو خوندی؟ :))) پس یوتیوب موفق نبوده،من ناموفق بودم در جست و جوهام!

(خب منم برای یادآوری بگم که جواب من به اظهار نظر هر خارجی که تجربه زیسته ای در کشورم نداره همچنان همینه. فوکو که فوکو بود تحلیلش از ایران تبدیل به یک اشتباه تاریخی شد. حالا دختر رومانیایی اینجا واسه من...)

آره من خودم تقریبا یکی و نیم (!!) زبان دیگه غیرانگلیسی می تونم استفاده کنم و می دونم چقدر تو همون اروپا تنوع هست و هر زبان پنجره ایه به دنیایی جدید
یکی از دلایل علاقه زیاد من به وبلاگ شما،اینه که زود زود پست میذارید و البته همه پستها هم برای من جالب و خوندنیه.
پاسخ:
سپاس خدای را :-)
همین فارسیش که یه زبونه، حرف از یه نفر به نفر بعدی صد تا چرخ میخوره، چه برسه به ترجمه و نقل قول از یه زبون دیگه!!
یه چیز دیگه هم اینکه باید اونقدر بفهمی که برات سؤبرداشت پیش نیاد! انگلیسی که زبون فقیریه، اما الان کسی که خیلی لاتین یا مثلا عربی هم بلد باشه، خیلی از مطالب متوسط رو به بالا رو نمیفهمه و احتیاج به تحلیل ساده تر داره. اشتباه میخونن، بدتر میشه. ولی خب کامنت خونی، کلیپای تد و کلیپای عمومی و اخبار خوبه، قابل فهمه ، تقریبا میشه به هدفهایی که گفتی نزدیک شد و به بیرون از تخم مرغ سرک کشید. ولی بازم هیچی سفر نمیشه
در ضمن ، کسی که اسم ایالت کاتالونیا رو میخواد ببره ، باید بیشتر مراقب حرف زدنش باشه. کثافت توو ذات ماست که نمیدونیم و توهین میکنیم. اینم میشه بیرون از تخم مرغ یاد گرفت
پاسخ:
منم همین ها رو گفتم دیگه. نگفتم که بریم مقاله فوق تخصصی خارج از تخصصمون بخونیم.

خاک عالم! چی شده؟؟ شماها اصلا دارین درباره چی صحبت می کنین؟
چیز خاصی نیست دکتر طرفدار تیم بندر بارسلونه گفتم ایالت کاتالونیا ناراحت شده :)
راستی اسم یکی از روزنامه ها یادم اومد روزنامه "موندو دپورتیوو" - اون یکی چی  چی اسپورتس بود اصلا یادم نمیاد. من دوسال تموم سیاست این دوتا روزنامه رو تو همین فروم اسپورتویتنس دنبال کردم در کل تو اسپانیا روزنامه ها ابزار قدرتمندی برای هیزم ریختن تو آتیش در جهت پیشبرد اهداف ایالتشون هستن و روزنامه های کاتالان یه سر و گردن از همه روزنامه ها تو این مورد بالاتر بودن تو ایجاد شایعه. حالا خیلی هم مسئله مهمی نیست درست نیست بحث این پست متمرکز بشه رو فوتبال، بابت اون کلمه هم عذر میخوام دکتر میم :)
آقای شهاب، متاسفانه ربطی به فوتبال نداره.
در جواب پاسخ اولتون

البته من گفتم سایتهای پور.ن نگفتم ویدئوهای پور.ن یوتیوب !
تو یوتیوب هم البته دنبال آهنگها و دکلمه های اروتیک که بودم وویسهای حرفه ای البته کاملا در قالب پور.ن پیدا کردم که هرچند با صدای جنگل و آبشار و فرشته ها شروع میشد ولی خوب رسما وسطاش پور.ن بود. ولی خوب وویس بود فیلم نبود و یوتیوب طبق گفته شما عالی عمل کرده تو فیلتر این بخش. و کامنت مردم تو یوتیوب زیر این پست واقعا حرفه ای بود دیدشون یه دریچۀ جدید بود به قول پست شما.
پاسخ:
آها درسته، متوجه نشدم که نوشتی "سایت"

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی