کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

آیبک در اینستاگرام: aybaknevesht

سه شنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۲۸ ق.ظ

دیگرزنی و خودزنی

تو این چند سال وبلاگنویسی چند بار پستهایی گذاشتم و گفتم هیچ علاقهای به مادر شدن ندارم و به طرز عجیبی باهام مخالفت شد (مخالفت! خندهداره نه؟ یعنی این قدر تصمیم یک زن برای بدن و زندگی خودش برای یک عده بیمعنیه! لابد اونا بهتر میدونند خب!). با این که یادم نمیاد دلایلم یا همهی دلایلم را برای کسی توضیح داده باشم اما یک عده جایم فکر کردند، دلیل آوردند، حکم دادند و سرزنش کردند. همین قدر جالب.

الان فقط میخواهم عذرخواهی کنم و از سر فضولی ازون عده بپرسم آیا هنوز هم تصمیم دارند بچهدار بشند :)

یک عده راه افتادند همه جا تکرار میکنند "ما ملت بیعرضهای هستیم، عراق و لبنان و فرانسه را ببینید". من دربارهی قسمت اول حرفشون به طور مستقل نظری ندارم اما اگه براساس مقایسهی بیربط و بیاساس قسمت دوم اولی را نتیجه گرفتند باید بگم کل عبارت بیمعنیه. یک نگاهی به ساختار سیاسی این کشورها بندازید، واقعا ربطی میان اینها با ساختار حکومتی کشور خودمان پیدا میکنید؟ تو این کشورها اعتراضات هم به بخشی از سیاستهای اقتصادی  دولتی بوده که سر کاره. حالا برگردیم به کشور خودمون. الان به نظر شما اعتراضات فقط به بخشی از سیاستهای اقتصادیه این دولته؟ مگه مثلا تصمیم اخیر دربارهی قیمت بنزین کار فقط رئیس جمهور و کابینهاش بوده که با عوض شدنش همه چی درست بشه؟ پس واکنشی که به اون مردم معترض نشون داده میشه با برخوردی که با مردم این جا میشه خیلی متفاوته.

دیشب یکی از اینایی که میگفت ما مردم بیعرضهای هستیم را بردم تو خیابون که برای اولین بار گارد و پلیسهای ضدشورش را از نزدیک ببینه! میگفت اَاَاَ چه گنده و ترسناکاند

 

موافقین ۱۴ مخالفین ۰ ۹۸/۰۸/۲۸
آیبک

نظرات  (۱۵)

من باهات موافق ام و فعلا دلم نمی خواهد بچه ای به این دنیا اضافه کنم به دلایل متعدد که فقط هم اقتصادی نیست 

کشور به اشوب کشیده شد یه عده زخمی شدند ...اموال عمومی اتیش زدند ..اصفهان ۱۰ سال طول کشید تا یک خط مترو راه بیافته زدند مترو را داغون کردند ..خسته نباشند واقعا ...

پاسخ:
البته اعتراض مخصوصا تو یک کشور غیردموکرات بدون برهم خوردن نظم عمومی ممکن نیست و خیلی مواقع معلوم نیست چه گروهی مثلا به مترو حمله کرده.

با سلام

بار اولی هست که وبلاگتان را مطالعه میکنم ، و فقط در رابطه با بخش دومتان نظر میدهم که یک دنیا توافق را دارم ، ما قبل تر از اینکه بی عرضه باشیم جوگیرم ، الان جو اعتراض که دو روز دیگه میخوابه ، موقع رای دادن جو گیر که بعدش پشیمونی ... و انقدرم که ساده که با چهارتا وعده و تصویر سازی دوباره برمیگردیم سر خط.

پاسخ:
ولی به نظرم مدام داریم تجربه می کنیم و بیشتر یاد می گیریم. هر چند خیلی بابتش هزینه می دیم، هزینه ی عمری، جانی و مالی
۲۸ آبان ۹۸ ، ۱۱:۰۷ سورمه بانو

فکر می کنم همون طور که به درست دوست نداری درباره بچه دار نشدن ازت سوال بشه و قضاوت بشی همین درباره بچه دار شدن هم صادق باشه. هر دوش به یک میزان غلطه.

 

درباره قسمت دوم هم موافقم کاملا. کسانی که اینطور راجع به بی عرضگی مردم حرف می زنن اکثرا رو کاناپه دارن این افاضات رو از خودشون در می کنن.

پاسخ:
بند اول کامنتت واسم مفهوم نیست.
۲۸ آبان ۹۸ ، ۱۳:۲۳ دچارِ فیش‌نگار

درسته در داخل اینجوریه

ولی (معترضین غیرمردمی) هم پشتتون به جاهای زیادی گرمه خب (سازمان ملل، اروپا. آلبانی/ آمریکا/ عربستان حتی:) )

 

اینا همه از دموکراسی حمایت میکنن

قبول ندارید؟

پاسخ:
پشتتون؟ :) به نظرم گاهی اشتباهات سهوی اصل فکر پشت حرف ها رو خوب فاش می کنه.
میشه یک بار همه بشینیم و درباره ی خودمون صحبت کنیم؟ همین خودمون که آدم هایی با طرزفکرهای مختلف هستیم، خواسته هایی داریم و اعتراض هایی، بدون این که با حرف هایی مثل "تحریک شده از سوی فلان و فلان" بحث به بیراهه کشیده بشه؟ یعنی میشه؟

بنظر من و برای خودم ، بچه دار شدن ربط زیادی به نوع حکومت و دولت و سیاست و ساختار نداره. و من همچنان برای خودم دوست دارم بچه داشته باشم، چون بنظرم ۹۰ درصد اموزش و بنیان و شخصیت بچه توی خانواده و اون جامعه ای که خانواده بهش نشون میده، ساخته میشه. و در مهمترین مرحله، بچه اگه اطرافیان و خانواده خوبی نداشته باشه، همون عنی میشه که قراره بشه، چه توی سوییس و دانمارک، چه ایران و افغانستان. و بالعکس.

اما در مورد ساختار مزخرف اینجا، تصمیم گیرهای سیاسی ، روند کارها ، سیستم های اموزش، برخورد با مردم، توجه به اعتراضات و تمام گندهای اینجا، موافقم، اره، همینطوره

اره، مردم بیعرضه نیستن. مردم مظلوم واقع شدن ، اونم بشدتی که حتی ابراز اعتراض به ظلم هم خیلی سخت و عجیب شده براشون

پاسخ:
با بند اولت موافقم.
با ادامه هم چرا مخالف باشم؟

من  فکر نمی‌کنم کسی که قبلا  فکر کرده باشه و تصمیم گرفته باشه که بچه بیاره یا نه . با دیدن اوضاع این دو سه روز تصمیمش عوض شه. اگر نظر و تصمیمش عوض شه مطمئنا توی جهان دیگری سیر می‌کرده تا الآن و اصلا درست تصمیم نگرفته.  

شهر ما دفعه قبلی پارسال بود یا دو سال پیش؟ مردم ریختن تو خیابون‌ها و خیلی خسارت دید بعضی از امکانات شهر و...اما این چند روز فقط چند ساعت رفتن جلوی دفتر امام جمعه  و اعتراض کردند. شهر آروم آرومه بدون هیچ خسارتی.

الآن مطمئنن هیچ کس از مسئولین صدای مردم رو نشنیده. چرا هیچ شبکه‌ای این اعتراضات رو نشون نداد؟ حتماً باید خسارت به وجود بیاد؟

+ما عرضه داریم ولی از نظر اینکه نمی‌دونیم چی کار کنیم و به کدامین سو پناه ببریم که حرفمون شنیده بشه خیلی ضعیف و بیچاره‌ایم. منم یکیشون. 

+یکی از همین پلیس‌های تهران،  تلفنی تعریف می‌کرد که شلیک کردن رو آزاد کردن واسمون بعد می‌گفت من که دلم نمیاد کسی رو بزنم ولی ملت با این وجود انقدر زدنم که یکی از پاهامو شکستن. :)) 

پاسخ:
ولی قبول نداری قبلا امید بیش تری بود به آینده و مانع کمتری برای بچه دار شدن؟
هرچند من معتقدم، یعنی به چشم خودم دیدم، که این خسارت ها کار گروه خاصی برای بهانه دادن برای سرکوب بیش تره اما حرف تو هم می تونه درست باشه.

++تو چه شرایط سختی اند این ها هم!
۲۸ آبان ۹۸ ، ۱۳:۵۷ سورمه بانو

منظورم به اون قسمتی از مطلبت هست که پرسیدی آیا اون آدما هنوز می خوان بچه دار بشن و یه علامت خنده گذاشتی. برداشت من اینه  که داری می گی اون آدما با این شرایط چطور می خوان بچه دار بشن. در واقع تو هم داری یعنیقضاوت می کنی بچه دار شدن اونها رو. فکر می کنم این سوالت همونقدر اشتباهه که حرفها و فضولیای اونا.

پاسخ:
آهان. با اون شکلک خنده و اسمی که روی کار خودم گذاشتم: "فضولی"، خواستم این برداشت اتفاق نیفته. در واقع من هیچ وقت از کسی نمی پرسم چرا بچه دار شدی. چند روز دیگه خواهرزاده ی خودم به دنیا میاد و هرچند براش نگرانم اما از اومدنش خیلی خوشحالم و خوشحالم که خیلی ها مثل من فکر نمی کنند.
احتمالا تو این مدت نظر خیلی ها درباره ی بچه دار شدن تغییر کرده. خواستم اون عده مزه ی دخالت و قضاوت را بچشن.

آره آیبک جان، بازهم میخوان بچه دار بشن چون تنها معیارهاشون برای بچه دار شدن اینه که اولا بچه دوست دارن (خوب خیلیا بچه دوست دارند، من هم دوست دارم ولی اینکه دلیل نشد) و دوما خوب داره دیر میشه باید بالاخره بچه دار بشیم نمیشه که، سوما هم اینکه نمیشه یه دونه بچه داشت خوب نیست بچه اذیت میشه یا باید نیاری یا اگه میاری دوتا به بالا بیاری. این رو یکی از دوستان به ظاهر بسیار روشنفکر من میگه که تازه دخترش دو سالش شده و کلن هم از شرایط اینجا راضی نیست و میخواد دومی رو هم بیاره و میگه بزرگ بشن بفرستمشون برای ادامه تحصیل از ایران برن. من که کلن هیچ بحثی باهاشون نمیکنم. ولی تکلیف خودم روشنه همیشه گفتم هرگز نمیخوام تو ایران بچه دار بشم. خیلیا بهم میگن خودخواه ولی به نظر من کسی خودخواهه که به بچه ای که قراره تو این مملکت بزرگ بشه اصلا فکر نمیکنه.

با بخش دوم حرفت هم کاملا موافقم.

پاسخ:
خودخواه؟! بچه نخوای خودخواهی؟؟ چطور حساب و کتاب می کنند که به این نتیجه می رسند؟!
فکر می کنم هر کجای دنیا بودم دلم نمی خواست مادر بشم.

جالبه که سه روزه موقع قدم زدن عصبی رو فرشهای خونه، حداقل یک ساعت یکبار به ایده ی شما در مورد بچه دار نشدن فکر میکردم. 

نظرم با نظر دکتر میم یکیه و یادمه زیر همون پست شما هم با صراحت گفتم حیفه آدمهایی با تفکر شما بچه ای رو برای جامعه تربیت نکنن. هنوز هم ایرادی به این استدلال خودم نمیبینم و هنوز هم واضحه بالا رفتن تفکرات فرهیخته و آزاد توی جامعه باعث پایین اومدن تفکرات پفیوز مآبانه در جامعه میشه و قطعا برآیندش به نفع هممونه. اگرچه که کامل قبول دارم این نظرم خیلی خودخواهانه س که بچه های آیبک بیان و بچه های منو نجات بدن.

الآن؟ قطعا الان نمیخوام بچه دار بشم. یک زمانی مصمم بودم بچه دار بشم که عصای دست داشته باشم برا بیماریهای پیری ولی یک مدته یک برنامه رو جایگزین کردم و اون هم خودکشی در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی هست حالا بسته به میزان سلامت جسمیم در اون سن. البته قبلا یک هدف اصلیمم از بچه دار شدن همیشه این بود که مادر خدابیامرزم توی انبار کلی ماشین و عروسک اسباب بازی نو جمع کرده بود و همیشه میگفت وقتی بچه هاتونو آوردین خونم هر کدوم شعر یا قرآن حفظ کرده بودن بهشون جایزه عروسک و ماشین میدم :) خوب طبعا آرزوی بچه دار شدن منم توی قبر مادرم دفن شده...

میگفتن هر بچه ای که بدنیا میاد نشون میده خدا هنوز از انسان ناامید نشده.... ولی الان به نظرم وقتشه که خدا هم از انسان ناامید بشه. 

پاسخ:
تا یک آدمی رو در نقش مادری یا پدری ندیده باشی نمی فهمی می تونه مادر یا پدر خوبی باشه یا نه. تو چه طور با پست های یک وبلاگ به این نتایج رسیدی؟ :)
من هم البته نگران زمان ناتوانیم هستم. تا حالا به خودکشی فکر نکرده بودم. اینم فکر خوبیه برای زمان زمین گیری.
ولی آخه 50 ساله؟؟ اون موقع که هنوز تو اوجی!
چقدر ناراحت شدم از اون انبار اسباب بازی ها و آرزوی مادرت
۲۸ آبان ۹۸ ، ۲۰:۱۰ ام اسی خوشبخت

منم علاقه ای به بچه دار شدن ندارم و هرگز بچه دار نمیشم, حتی اگه تو بهترین کشور دنیا بودم, ایران که جای خود داره!

با بخش دوم پست کاملا موافقم. اینجا مثل هیچ جای دنیا نیست.

پاسخ:
واسه منم عوامل بیرونی خیلی موثر نیستند. اصلا این نقشو دوست ندارم. هیچ وقت خودمو با بچه ام ندیدم
۲۸ آبان ۹۸ ، ۲۰:۲۱ گمـــــــشده :)

چقدر کار باحالی کردی

خیلی برام جالبه که طرفو بردی خیابون و نشونش دادی و جالب تر واکنش طرفه برام

در مورد بچه داشتن پول نقش مهمی داره چون نیازهای بچه های الان چند برابر ماهاست و در عوض درآمدمون به اندازه باباهامون هم نیست اما اینم می دونم بعید می دونم از لذت داشتنش بگذرم.

پاسخ:
بدون داشتن یک حداقل هایی بچه دار شدن عین ظلمه در حق اون بچه
۲۹ آبان ۹۸ ، ۰۰:۲۰ سورمه بانو

خوب خیالم راحت شد و خوشحال شدم که برداشتم اشتباه بوده

پاسخ:
:)
۲۹ آبان ۹۸ ، ۰۹:۰۹ دچارِ فیش‌نگار

پشتش :)

پشتشون :|

 

یعنی میگید این حرفا رو بزنیم تا آسیب شناسی بشه ماجرا؟

بقول آقاگل نمیشه انداخت فقط گردن یک باند یا شخص یا یک عامل

 

پاسخ:
کلا چرا ازین حرف ها نزنیم؟ حرف هم نزنیم؟
ما هم ننداختیم
۳۰ آبان ۹۸ ، ۱۱:۳۳ دچارِ فیش‌نگار

:| میگم به سمت آسیب شناسی باید بره حرفایمون

پاسخ:
اول همه باید بتونن حرفشونو بزنن. این که آدم ها برای دهن واکردن هم باید دلیل و هدفی خوشایند ما داشته باشند خودش آسیبه. نتیجه اش هم میشه این که آسیب شناسی یعنی اونی که ما میگیم
۳۰ آبان ۹۸ ، ۱۳:۵۵ دچارِ فیش‌نگار

خخخخ

فکر می کردم منظورت از حرف زدن یعنی گفتگو

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی