کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

آیبک در اینستاگرام: aybaknevesht

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پنجشنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹، ۱۲:۳۸ ق.ظ

سربازی

واسم ناراحت‌کننده است وقتی می‌بینم برای خیلی‌ها حقوق انسانی مثل یک کیکه که قراره بین زن‌ها و مردها تقسیم بشه و بیش‌تر شدن سهم یکی به معنی کم شدن سهم دیگریه. مثلا هیچ وقت نفهمیدم چرا وقتی زن‌ها حقوق انسانیشون را مطالبه می‌کنند مردهایی هستند که احساس خطر می‌کنند و فکر می‌کنند برای مقابله به مثل باید از ظلم‌هایی که برشون رفته بگن و معمولا اولین چیزی که یادشون میاد "سربازی"ه. از نظر من هم سربازی یک ظلم آشکاره اما اونی که باید علیه‌اش قیام کرد مردسالاریه، نه زن‌ها!

همیشه شاکی بودم که چرا خود مردها، اون قدر که باید دربارش حرف نمی‌زنند، نمی‌نویسند و اعتراض مستمری نسبت بهش وجود نداره و دغدغه هیچ ارباب رسانه‌ای هم نیست. البته برای این سوال‌ها خودم جواب‌هایی دارم اما نمی‌خواهم وارد بحثش بشم فعلا. شما اگه نظری دارید بگید. اما این‌ها را گفتم که وبلاگ آقای رایمون را معرفی کنم که داره دوره سربازیش را به سلامتی تموم می‌کنه و از فهرست موضوعی وبلاگش خوندن پست‌هاش با موضوع سربازی را پیشنهاد کنم. شاید بقیه هم تشویق بشن بیش‌تر دربارش بنویسند. آگاهی و آگاهی‌بخشی آغاز هر تغییریه.

موافقین ۱۰ مخالفین ۰ ۹۹/۰۲/۱۸
آیبک

نظرات  (۱۴)

بنظرم چون این جامعه انقدر استرس رو مردا گذاشته که مردونگیشون رو از دست دادن. انتظاری ازشون نمیره وقتی حداقل یه ماشین و یه خونه و یه پی اچ دی تا ۲۸ سالگی ازشون میخوان. بعدم هر جا خواستگاری میرن صلاحیتشون رو با داشتن این چیزا میسنجن. چه انتظاری واقعا ازشون میره؟ بشینن وسط حیف شدن جوونیشون یه کاری رو شروع کنن که نهایتا به زندانی شدن یا سرکوب شدنشون برسه؟ اصلا وقت نمیکنن به پروسه فکر کنن چه برسه به این که علیهش اقدام کنن

پاسخ:
نمی دونم مردونگی چیه که الان به نظرت از دست رفته.
شروع چه کاری که به زندانی شدن و سرکوبشون می رسه؟

منظور آقا مهدی نوشتن از دوران خدمته. تا وقتی لباس نظامی تنمونه منتشر شدن عکس با قلیون یا در حال رقص هم جرم محسوب میشه و دادگاهی شدن در پی داره. حتی وقتی پادگان آموزشی ناجا بودم در کلاسای توجیهی به ما میگفتن طی دو سال خدمت حتی اگر با لباس شخصی در مهمونیهای خونوادگی هم کلیپ رقص ازتون منتشر بشه اینجا براتون پرونده درست می کنیم.

پاسخ:
خب بعد خدمت دربارش بنویسند.

خیلی کوتاه و خلاصه جوابتون رو میدم:

دارید در مورد محیطی صحبت می کنید، که زندان توش یک تنبیه عادیه. سرباز برای احترام نگذاشتن به سرتیپ یا برای حرکات ناموزون دست و پا در رژۀ صبحگاه جلوی امیر یک تا سه روز زندانی میشه. (زندانی که البته سو سابقه محسوب نمیشه).

اینکه گوشی ببرن پادگان و دژبان بگیره تا آخر خدمت هم حله. ولی محیطیه که صریحا به ما گفتن اگر گوشی ای که ازتون میگیریم، بلک بری باشه، به جرم جاسوسی براتون پروندۀ نظامی تشکیل میشه حتی اگر بدون هیچ  قصد و غرضی این گوشی رو داخل پادگان آورده باشید. (این دیگه بدترین نوع سوء سابقه س حتی در زندگی عادی از یک دزد و معتاد هم سو سابقۀ خطرناکتری محسوب میشه و طرف باید عملا قید تمامی استخدامهای آینده رو بزنه و فقط به شغل آزاد در مملکت فکر کنه. مثل گم کردن یک فشنگِ لعنتی و کلی مثال دلهره آور دیگه برای سرباز).

پاسخ:
اسیران آشویس هم بعد آزادی دربارش نوشتند.
 هر کی به اندازه توانش می تونه بنویسه و حرف بزنه و اعتراض و مطالبه کنه، شلوغش نکنین

اوکی 

زنای آشویتس هم انقدر استقامت کردن بالاخره طعم آزادی رو چشیدن. شما زنای ایرانم انقدر شلوغش نکنین و به ما مردا ایراد نگیرین که چرا از ضمیر مخاطب استفاده میکنیم وقتی بحث حجاب اجباری و ... میشه

مشکل خودتونه

لطفا انقدر شلوغش نکنید شما هم یه روز آزاد میشین ؛)

پاسخ:
من دارم تشویق می کنم مردها بیش تر درباره تجربه سربازیشون بگن که تبدیل به یک دغدغه جمعی بشه، این شر و ورا که میگی چه ربطی به حرف من داره؟

هر وقت حس کردین شما خانومها خیلی شجاعین و ما آقایون بزدلیم و شلوغش می کنیم، یک نگاه به پاراگراف اول خودتون زیر این پستتون (کلیک) بندازین. من با اسم و فامیل واقعی خودم دارم مینویسم. پشت هیچ اسم مستعاری هم قایم نشدم.

بالاخره اگر خانومها در شجاعت در حد و اندازه ی آقایون بودن قطعا به جا ما میبردنتون سربازی. تا جو محیط جدی نظامی رو از نزدیک حس نکنید بحثهاتون در مورد سربازی آقایون به هیچ دردی نمیخوره.

و اینکه خوب از نظر من شما هیچ وقت شر و ور نگفتین و بسیار از حرفاتون استفاده کردم. ولی آدم بشدت بیتربیتی هستید. موفق باشید.

پاسخ:
همین طوره. تو هم موفق باشی

مردها هم همیشه از سربازی نوشتند و گفتند و اعتراض کردند. 

 

به نظرم دلیل
"مثلا هیچ وقت نفهمیدم چرا وقتی زن‌ها حقوق انسانیشون را مطالبه می‌کنند مردهایی هستند که احساس خطر می‌کنند و فکر می‌کنند برای مقابله به مثل باید از ظلم‌هایی که برشون رفته بگن" 

میتونه یه دلیل روانی باشه و فکر نمیکنم رابطه ای با مردسالاری یا فمینیسم اصن داشته باشه. مثلا مردها نمیتونن در مورد محدودیت هایی که دارن کاری بکنن و این وسط نمیتونن این رو بپذیرن که کسان دیگری بتونن در مورد محدودیت های خودشون کاری بکنند. و این مساله فکر نمی کنم صرفا در مورد مردها یا زن ها باشه . نمونه همین مورد در زن ها به صورت گرو کشی دیده میشه مثلا . میگن مثلا حالا که مرد ها فلان آزادی رو دارند پس ما هم فلان چیز رو میخوایم . اینم به نظر من توی همین فضا قرار میگیره و میخوام بگم چیزی نیست که زن و مرد در موردش قائل باشیم . کاری که شما گاهی پیش میاد که انجام میدی . بحث رو به سطحی می بری که مبارزه ما اصلا در اون سطح نیست . اصلا شرایط مبارزه در اون سطح رو نداریم . چطور قراره به پاسخ یا روش منطقی برسیم پس برای پیش برد یا حل اون . 

پاسخ:
خیلی مسائل دیگه ای هم هست که به اندازه کافی بهش پرداخته نمیشه اما سربازی به نسبت درصدی که درگیر می کنه و این که تقریبا همه مبتلاها ناعادلانه می دوننش، باز هم کمتر بهش توجه شده.
یک بار دیگه کامنت خودت و پست منو بخون و لطفا بیا به این سوال جواب بده:
آیا من نوشتم این که مردها احساس خطر می کنند ربطی به مردسالاری یا فمنیسم داره؟ (البته به نظر من یک ربط هایی داره اما اینجا واردش نشدم و نمی خوام هم بشم)
متوجه منظورت نشدم، میگی این مساله صرفا درمورد مردها یا زن ها نیست (که منم نگفتم هست) اما خودت مثال از گروکشی زن ها میاری.

آیا من نوشتم این که مردها احساس خطر می کنند ربطی به مردسالاری یا فمنیسم داره؟ (البته به نظر من یک ربط هایی داره اما اینجا واردش نشدم و نمی خوام هم بشم)

نه اینو ننوشتی . من فکر کردم حتما دلیل استفاده از این عبارت در کنار جمله ی بعدی اینه که بینشون رابطه ای میبینی . برای همین گفتم دلایل غیره میتونه داشته باشه. هرچند من هم موافقم که ربط وجود داره اما ریشه ربط رو باز هم مردسالاری یا این چیزها نمیبینم. 
 

متوجه منظورت نشدم، میگی این مساله صرفا درمورد مردها یا زن ها نیست (که منم نگفتم هست) اما خودت مثال از گروکشی زن ها میاری. 

تاکید من روی لغت "مثلا" به همین دلیل بود که خب وقتی من دارم میگم زن و مرد نداره برای اثباتش نمیام بگم ببین الان این رفتار مخصوص زن ها هست :))) این گرو کشی رو به عنوان یه فرض عام در نظر گرفتم و مثال هم برای تایید این بود که خب این فرض غلطه درست مثل فرض اول در مورد مرد ها. 
هدف نظرم در مجموع بیشتر این بود که بحث رو شاید بشه ببریم به سمت فضایی که توش بشه به نتیجه رسید. با کلیت چیزی که نوشتی موافقم و فکر می کنم دقیقا منظور تو هم همین بوده. 

 

پاسخ:
آها خب معلوم نبود که باید مثلا رو با تاکید بخونم! :))

من فک میکنم چیزی که شاید برداشت نشده اینه که شما الان نه تنها مقابل حقوق آقایون نایستادی بلکه تشویق به گرفتن حقشون هم میکنی و خب این چیز بد و ناراحت کننده ای نیست ، تا حدی هم مخالفم با جناب الکس وات چون به نظرم ما  سالهاست با جامعه ی مردسالاری مواجهیم و نمیتونیم انکار کنیم که خیلی از اقایون احساس مالکیت و تسلط بر زنها رو از جهاتی به این واسطه دارن و خب اگه این تسلط رو از دست رفته ببینن واکنشهایی خواهند داشت و صرفا به این دلیل نیس که میبینن خانوما میتونن درمورد محدودیتاشون کاری کنن و چون مثلا آقایون نمیتونن ،پس  مقابله میکنن . که اگه حتی به این دلیل هم باشه واقعا دلیل غیرقابل قبولیه و اصلا دلیل نیست بلکه خودش مسئله س، چون برای گرفتن یه حق، حق دیگه ای رو نباید زیر پا بذاری بلکه صرفا باید در جهت حقوق خودت تلاش کنی نه اینکه کس دیگه ای و حق کس دیگه ای رو پایمال کنی.

پاسخ:
به نظرم هم این علتی که میگی، هم اینی که الکس وات میگه می تونه درست باشه، من القائات نظام های تمامیت خواه و سرکوبگرو هم بهش اضافه می کنم. نفع این نظام ها و دوامشون در اینه که آدم ها به جون هم بیفتن

@تنها: کاش مشخص کنید که زن هستید یا مرد. اگر زن هستید که اصلا تعجبی نداره که خیلی زیرپوستی یه تونل تو بحث زدین و با برگردوندن بحث به نقطه ی اول یه لوپ درست کردین توی این بحث سربازی.

اگر مرد هستید که داداش لازمه بگم کی گفته برداشت نشده منظور نویسنده چیه؟ خنگ نیستیم بخدا برداشت کردیم منظور پست رو. آقا مهدی گفت نمیشه بنویسیم. نویسنده گفت چرا نمیشه بنویسین. توضیح دادیم به فلان دلایل. نویسنده گفت شلوغش نکنین هوچی بازی درنیارین زنان فلان اردوگاه دل و جرات داشتن بعد آزادی نوشتن (شما از اون زنا هم کمترین؟ - این جمله جاش آخر پاسخ نویسنده خالی بود تنها برداشت من از اون پاسخ نویسنده همین بود)...

برداشت ما از پست کامل بود آی کیوهامون معمولیه خیالت جمع. 

اول از همه دعوتتون میکنم به آرامش ، بعد اینکه برای اینکه یه حقی رو حق بدونی نیازی نیست اول جنسیتتو مشخص کنی ، این ضعف از کسیه که بر اون اساس تصمیم میگیره چی رو حق بدونه چی رو نه که بگه اگه زنی "تعجبی نداره" زیرپوستی فلان حرفو بزنی ضمن اینکه بخش دوم حرفای من مربوط به کامنت دیگه ای بود ، ثانیا همین الانم خیلیا دارن مبارزه میکنن تو هرزمینه ای و به ناحق هم مجازات میشن ، و این مجازاته جلوی حق خواهیشونو نمیگیره، ضمن اینکه آیبک هم دعوت کرده که ( چاره داره )"بعد از خدمت بنویسید" .

و تعجب میکنم که چطور انقد از جمله ی "شلوغش نکنید" برداشتای شخصی و متفاوتی منجمله" آقایون بزدلن و خانوما شجاعن " یا "شما از اون زنا هم کمترین" (که خود این برداشت اخر هم نشونه هایی از جنسیت زدگی درش هست ) میشه ولیاین برداشت که در پی یه راه حل گفته شده به این معنی که اینم راه حلی داره نمیشه!

در مورد قسمت اخر حرفتون هم خداروشکر! ولی من از میزان آی کیو حرفی نزدم از برداشتای شخصی حرف زدم ،از ساده ترین مسائل هم میشه برداشتای متفاوت و بعضا شخصی ای کرد و مغلطه کرد.

 از ونجایی که ترجیح میدم این بحث تو وبی که متعلق به من نیست ادامه پیدا نکنه ضمن عذر خواهی از صاحب وب بخاطر پیش اومدن این جو بحث بیشتر تو این زمینه رو نه جایز میدونم نه جالب . موفق باشید

تو این مورد زن و مرد بودن مهمه. زنها توی این مورد کاملا نفهم هستن، نمیفهمن، چون نبودن توی جلسات توجیهی پادگان. هرچی ما میگیم نره، زنا میگن بدوش، ما میگیم چه الان چه بیست سال بعد نمیشه نوشت (اینو خصوصی برای نویسنده نوشته بودم) باز نویسنده میگه بعد خدمت بنویسید!!!!!!

میگم که تا ملموس درکش نکنید نمیفهمید. مقصر هم خودتون نیستین. اون غولتشم هایی که شما توی صادقیه به عنوان ضد شورش میبینید و آب دهن قورت میدین، ما پسرا هممون اقلا 5 جلسه سر کلاسای توجیهی حفاظت اطلاعات پادگان چشم تو چشمشون نشستیم و برای امریکا بودن داییمون و برای سفر کاری فلان سال پدرمون به هند بهشون جواب پس دادیم.

ببینید، ما آقایونم ننشستیم شما خانوما از حق ما دفاع کنید. نه نیاز داریم نه منتشو میخوایم :)

ما هر وقت تشخیص بدیم مینویسیم، هر وقت احساس خطر کنیم، مراعات میکنیم. همین نویسنده ای که اینجا به نوشتن تشویق میکنه، اصلا معلوم نیست کیه و هویتش چیه. همین نویسنده وقتی به رفیقش انگ حکومتی بودن میزنن، پست رو غیرفعال میکنه. عقل حکم میکنه ما خیلی با طناب این آدما که خودشون مجهولن و بقیه رو دعوت به شجاعت میکنن توی چاه نریم.

 

ممنون شما هم موفق باشید

پینوشت: همین الان توسط اون رفیق منسوب به حکومت آنفالو شدم توی بیان :) من که تأیید نکردم حکومتی بودنشو ایشالا که آنفالو شدن یهویی همین الان فقط به دلیل باب سلیقه نبودن مطالب بلاگم باشه.

کسی که پریشب وب من رو آنفالو کرده اون دوستی که توی کامنت قبل اشاره کردم نبوده و من اشتباه کردم معذرت میخوام. پیام قبلیم رو نادیده بگیرید 

۱۲ مرداد ۹۹ ، ۲۱:۲۰ آقای رایمون

سلام. ممنونم ازت. توی اینستا و کانال تلگرام بازخوردهای مختلفی داشتم اتفاقن. بعضی ها میگفتن که بابا چرا ننه من غریبم بازی در میاری :دی همه رفتن، تو هم رفتی دیگه. و نمی دونستن که هدف اصلن این نبوده که بیام و بگم آهاااای مردم ببینین ما سربازها چقدر بدبختبم و شمایی که به خاطرِ پوشش توی جامعه مورد آزار قرار میگیرین بیاین از ما هم دفاع کنین. قیاس مع الفارغه نسبتن. ظلم - به هر شکلی - مزمومه و باید در خصوصش گفت و نوشت و اطلاع رسانی کرد. توی هم موضوع و جنسیتی که میخواد باشه.

پاسخ:
خواهش می کنم.
نمی دونم واقعا چرا ما به جای این که یقه ی باعث و بانی رو بگیریم یقه ی همدیگه رو جر میدیم.
هر چیزی جای خودشه. مثل این می مونه که من از کمبود امکانات و عدم مدیریت درست منابع تو استانم بگم و یکی از یک استان محروم دیگه بیاد با من دعوا کنه که وضع ما خراب تره!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی