کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

آیبک در اینستاگرام: aybaknevesht

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۹، ۰۳:۳۰ ب.ظ

آمار آمارها

امروز صحبت از زوج جوانی تو فامیل بود که بعد سه سال زندگی تصمیم به جدایی گرفتند. جفتشون بی‌حاشیه‌ و دوست‌داشتنی‌اند اما از همون اول پیدا بود بهم ربطی ندارند ولی گویا خودشون سه سال وقت لازم داشتند برای فهمیدنش. حالا پدر دختر خط و نشون کشیده که اگه جدا بشی دیگه دختر من نیستی و از همین حرف‌ها.

 تخمه رو گذاشته بودیم وسط و متاهل‌های جمع مسئله رو از جنبه‌های مختلف مورد نقد و بررسی قرار می‌دادند، چقدر هم سخته این جور موقع‌ها و پنهان کردن لذتی که داری از بحث می‌بری. مثل زمانی که داری اخبار مصیبت و آمار مرگ‌و میر و خسارت یک ور دیگه‌ی دنیا را که روی کشور خودت تاثیر ملموسی نداره با ولع دنبال می‌کنی و هم‌زمان باید نچ‌نچ هم بکنی. بگذریم، من در مقام مجردی که بی‌اغراق هشتاد درصد دوستان متاهلش جدا شدند یا قصد دارند جدا بشن یا دوست دارند جدا بشن، جرئت اظهار نظر پیدا کردم. اونم این بود که : اگه پس‌فردا فاش بشه که فلانی (دختره) که همین الان هم طلاق عاطفی گرفته با مرد دیگه‌ای در ارتباطه چی؟ لابد همین پدر می‌خواد سر دخترشو بگذاره لب جوب و ببره!

این احتمال از نظر اون جمع که همه از من بزرگ‌تر بودند دورترین حالت بود و تنها نقشش هم عادی‌سازی این روابط بی‌ناموسی بود. اما من به عنوان مخزن اسرار خیلی از زن‌ها و مردهایی که به خاطر تابوی طلاق یا پرهزینه بودنش نمی‌تونند جدا بشن، می‌دونم و به شما هم می‌گم این اتفاق بسیار رایجه. قطعا درباره وضعیت زنان مثلا روستاهای مرزی که دخترانشون ختنه می‌کنند و قتل‌های ناموسی مایه افتخار و نمایش غیرته حرف نمی‌زنم. اما ریسک بالای این روابط و قید و بندهای قانونی هم نتونست برای تقریبا هیچ کدوم از زنانی که میشناسم و عموما از طبقه‌ی متوسط شهرنشین‌اند مانعی باشه تا رسیدن به خواسته‌هاشون را تا رضایت قلدرهای فرهنگی و حقوقی به تعویق بندازند. و اگه فکر می‌کنید این از زنان مذهبی سرنمی‌زنه سخت در اشتباهید. سرسپرده‌ترین آدم‌ها هم برای خودشون یک نظام شرعی فردی دارند که مثلا در این مورد بهشون میگه وقتی عدم تمایلشون به ادامه زندگی را اعلام و برای جدایی اقدام کردند، اما دستگاه فرهنگی و قضایی مردسالار حق انتخاب واسشون قائل نیست و به اسارتشون حکم میده، دیگه یک اسم تو شناسنامه هیچ ارزش و معنایی نداره و الزام و تعهدی نمیاره.

حالا یعنی من با این جامعه آماری محدودم از واقعیتی خبر دارم که فلان فقیه و قاضی و قانون‌گذار خبر نداره؟ چرا اونام خیلی خوب خبر دارند، حتی دیده شده که بعضی از این‌ها خودشون پیشنهاد رابطه می‌دن اما بر خلاف شعارها و نمایش‌ها در تکریم خانواده و تعهد و صداقت و ... خیلی وقت‌ها تنها اصل و ارزش اینه: "هییییسسسس" فقط یک جور نشه بیاد تو دید و حساب بشه تو آمار و همه ببینن رو نمودار!

 

موافقین ۱۵ مخالفین ۰ ۹۹/۰۵/۲۴
آیبک

نظرات  (۶)

امارت غلطه 

نمیگم نیست ولی نه اونقدر که تو تو ذهن ات رنگ کردی 

وحشتناک تر اینه که ذهن ات باعث شد در مورد که مصداق واقعی گمان ببری 

نه فقط در مورد خودم..که به عنوان وکیل میگم خیلی ها می مونند پای اسمی که تو شناسنامه هست و براش حرمت قائل اند ..اونی که گیر این اسم نیست .‌گیر وضعیت طلاق اش هم نیست ...گیر وصعیت مجردی هم نیست ..گیر دل است که گاهی نخش گیر می کنه به هرجا 

پاسخ:
مگه از جامعه آماری من خبر داری که بدونی درسته یا غلط؟ مگه آمار  جامعه آماری خودمو آمار کل جامعه دونستم؟ از کجای پست این برداشت میشه؟
من از جامعه آماری محدود خودم استفاده کردم که بگم این احتمال وجود داره، این اتفاق میفته، بسیار هم می افته. معنی قیدهایی مثل "بسیار و زیاد" هم با "اکثریت" فرق داره. من درباره اکثریت و اقلیت و همه و هیچ کل جامعه کشور نظری ندارم و نظری ندادم.
اونی که داره چیزیو به کل بسط و نسبت میده خودتی. یک نگاهی به جملات آخرت بنداز

با توجه به جامعه اماری محدودت و جوابت به کامنت قبلی پس چرا انتظار داری فقیه و قاضی و شارع هم جامعه اماریشون مثل تو باشه؟ و چرا فکر میکنی اونا همین حرف رو میزنن که هیسسسس و غیره؟

کاری با درست غلط اوضاع ندارم. اما چجوری اوضاع دوستای خودتو به یه جامعه بسط میدی؟ و نتیجه‌گیری هم میکنی

پاسخ:
جامعه آماری من محدوده اما استثنا نیست. شما یک مشت میزنی تو کیسه سیاهی که توش مهره های سیاه و سفید هست. ممکنه یک بار دو تا سفید و یک سیاه بیرون بیاری. نمی تونی از همین نتیجه بگیری تعداد مهره های سفید از سیاه بیش تره اما قطعا نمی تونی وجود مهره های سیاه رو هم انکار کنی.
چرا فکر می کنم اونا میگن هیس؟ برای این که دلایلشون در مخالفت از حق طلاق زنان شنیدم که یکیش حفظ بنیان خانواده است و رها نشدن زن در جامعه با نیاز جنسیش!
تا حالا یک فیلم ایرانی درباره روابط خارج از ازدواج زن متاهل دیدی؟ درحالی که احتمالا کلی فیلم و سریال ایرانی با موضوع روابط مردهای متاهل میشناسی. این اسمش انکار و پوشوندن واقعیت نیست؟

انکار نمیکنم. گفتم شما که میگی من با جامعه اماری محدود خودم، پس جامعه اماری اونا و استدلالهای اونا هم فرق داره ، نمیگم درسته ، ولی نتایج اونا بر اساس دید خودشونه. و قطعا غلطه. و نیز مثالش غلطه.

در مورد فیلمها هم بگذریم از اینکه وزارت ارشاد داریم آخه؟ میرسیم به اینکه درهرکشوری چیزهایی به عنوان ارزش و اموزه هستش که خب واضحه که ازش خارج نمیشن. لزومی هم نداره که این محدودیت درست باشه. بعضی کشورا  میگن خب خیلی مفاسد هست، اما لزومی نداره نشون بدیم! نه فقط ایران. 

یا مثلا توی مدارس خیلی کشورهای اروپایی بدون استدلال و توضیحاتی، میگن اسلام دین خطرسازیه. و اینو به بچه ها از اول یاد میدن. چرا ؟ شاید چون توضیح اینکه بگن القاعده و داعش رو خودمون ساختیم، براشون سنگین باشه

پاسخ:
بله کشورهای دیگه هم خیلی غلطا می کنند و در کشورهای دیگه هم همیشه یک عده معترض اند و خیلی وقت ها موفق میشن ایرادها رو اصلاح کنند.
در رسانه های جریان اصلی میشه به راحتی ترویج اسلام هراسی رو دید اما در مورد آموزش در مدارس من نمونه ای ندیدم و نشنیدم و الانم ازت نمی پذیرم. اگه این طور باشه هم باز به بحث ما ربطی نداره. همه دنیا هم یک غلطی بکنند به معنی عادی و غیرقابل اجتناب بودنش نیست

یه دوستی داشتم که باباش به خودش و خواهرش اجازه میداد که دوست دختر و دوست پسرشون رو اعلام کنن و اصن دعوتشون کنن خونه ( البته زمانی که خودشون هم خونه باشن ) . اون موقع که ما کوچیکتر بودیم هیچوقت دلیل اینکه چرا بابای این اینطوریه رو متوجه نمی‌شدیم و میذاشتیم پای بی اخلاقی و نمیدونم غرب زدگی و این چیزا (با ذهن اون زمان خودمون).  

بعدا متوجه شدم خب ما که همه، با همه جور اخلاق و اعتقاداتی که باباهامون داشتن به هر حال دوست دختر هم داشتیم. این وسط اخلاقی ترین و سالم ترین رابطه رو ولی همین دوستمون داشت. 

 

این چیزی که تو گفتی من رو یاد این ماجرا انداخت. در این مورد هم خب ما همه میدونیم، انسان به هر حال تمایلات داره . انواع نیازهای عاطفی و جسمی داره. این که فرض کنیم خب نه دیگه یه بار طرف یه تصمیمی گرفت برای خودش تا آخر عمر باید با درست و غلطش بسازه مثل اینه که باباهای ما فکر می کردن ما حق نداریم دوست دختر داشته باشیم و فرضشون این بود که خب پس ما هم نداریم . اما حقیقت این بود که این تفکرشون فقط باعث شده بود ما مسیرهای اشتباهی رو برای دوست دختر داشتن طی کنیم و نتایج اشتباهی هم خب بگیریم اکثر اوقات. نادیده گرفتن همچین صورت مساله هایی واقعا در طول زندگی ما و اطرافیانمون به این شکل یکی از عجایب زندگی بوده همیشه.  

 

نمیفهمم وقتی خونه آخرش اینه که بپذیریم خب فلانی، خواهرم، دخترم، برادرم، دوستم، پسرخاله م و ... یک تصمیم اشتباه گرفت و حالا قصد داره این تصمیم رو اصلاح کنه کجاش غیرقابل هضم و تابو یا زشت هست. 

پاسخ:
آره واقعا، این خیلی رایجه که پدر و مادرها یک خط قرمزهایی وضع می کنند و بعد سرشونو می کنند زیر برف. ما که هر کار خواستیم کردیم!
یک طرف دیگه تابو بودن طلاق اینه که کلا تحمل رنج ارزشه، حالا می خواد رنج فقر باشه یا همین موندن تو زندگی که نمی خوایش. خیلی دیدم که سن بالاها میگن همسر ما هم فلان و فلان بود اما ما تحمل کردیم و پاش موندیم، انگار مدال افتخار میدن واسه رنج کشیدن

۱- جواب هر سوالی رو هر چی خودت میخوای جهت میدی و کلا به یه سمت دیگه میری.

کجای کامنتم گفتم همه جای دنیا هر غلطی کردن ، درسته؟ (درحالیکه بارها در متن هات بدون هیچ استدلالی اینو گفتی)

۲. کی گفته توی ایران کسی تا حالا چیزی رو با بررسی و اعتراض درست، اصلاح نکرده؟ فکر میکنی چرا نمیشه؟

۳_ برعکس شما که ظاهرا در مورد کشورهای دیگه اطلاعات مستندی ندارید من کاملا مسلط به سیستم آموزشی اروپای غربی هستم. اینم میتونی قبول نکنی :)

۴_ کی گفت هر اتفاقی که هر جای دنیا افتاد ، عادی و درسته؟ 

نه تنها درمسیر متن و کامنت حرف نمیزنی ، بلکه حرفهایی که دوست داری بزنی رو میندازی گردن طرف مقابل! 

 

پاسخ:
1. آره ممکنه

 کجای جوابم به کامنتت گفتم  تو گفتی همه جای دنیا یک غلطی کردن درسته؟ اما الان واقعا واسم سوال شد که خب واسه چی حرف کشورهای دیگه رو میزنین؟ خیلی اینو می بینم، واقعا هدف و منظور چیه؟ الان با اون جملاتت تو کامنت قبل باید به چی برسیم که من نرسیدم؟
(یکی ازون بارها رو بگو، زیر همون متن ها اگه بهم ایراد می گرفتی حتما استدلالمو توضیح می دادم، اگه فکر می کردی تو متن نیست. هدف از نام بردن از کشورهای دیگه می تونه آوردن مثال نقض برای یک الگوی مسلم پنداشته شده باشه یا درس گرفتن از راهی که قبلا ملت دیگه ای رفتن مثلا. اما تو کامنت تو هدفت واسم روشن نیس )

2. اینو درباره ایران انکار کردم؟
3.خب باریکلا، بله می تونم. اروپای غربی کجا میشه؟
4. من که این حرفو به آدم مشخصی نسبت ندادم، اما میشه از کامنتت همچین برداشتی هم داشت. مسلما ما میدونیم جاهای دیگه ای از دنیا هم اشتباه می کنند، خب الان چه نتیجه ی مرتبطی باید می گرفتم از این جملاتت که نگرفتم؟

والا من فقط حرفو انداختم وسط، شما برداشتی انداختی گردن خودت!
۰۶ دی ۹۹ ، ۲۱:۴۳ سرکار علیه

سلام. موافقم با حرفات. نکنه تو امار بیاد... آقا اوضاع خراب تر از ایناست :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی