کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

۱۶ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

همانا زبان عاجز است از شرح ژرفای حس سبکبالی وقت ترک آخرین جلسه ی امتحان خرداد ماه. 

حالا من به لطف تکالیفی که مرشد به دوشم می گذاره هر چند هفته یک بار این حس را وقت فشردن گزینه ی سند ایمیل تجربه می کنم به یاد دوران مدرسه.

هر روز صبح به امید تمام شدن این تکالیف بیدار میشم. به امید روزی که صبح از خواب بیداربشم و میل و کاموام را دست بگیرم. موسیقی گوش بدم و ببافم. تلویزیون تماشا کنم و ببافم. فنجان چایم کنارم باشه و ببافم. رویا ببافم و ببافم.

از هنر عاشق بافتنم.

۷ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۱۵:۲۶
آیبک

بچه بود که ازدواج کرد. چند سال بعدش هم جدا شد. حالا بعد ده سال فکر می کرد مرد زندگی اش را پیدا کرده. چند ماه با هم رفت و آمد کرده بودند. پیش مشاور رفته بودند. سبک و سنگین کرده بودند. همه چیز خوب بود تا این که بحث مهریه پیش آمد. آقای خواستگار گفت مهریه خط قرمز من است و بیش تر از چهارده تا سکه امکان ندارد. زن گفت قبول اما اعتماد پدر فقط با مهریه بالا جلب می شد. 

گفتم آخه مگه زندگی قبلیتو مهریه ی بالا نجات داد؟ گفت نه اما این اصرارش به مهریه پایین بابامو نگران کرده. با هر مرد دیگه ای هم که صحبت کردم همه گفتن اصلا قبول نکن، این میزان مهریه یعنی هروقت نخواستمت بری گمشی!! شما زن ها ما مردها رو نمیشناسین...

این اولین بار نیست که می بینم مردها خودشان را عوضی معرفی می کنند پیش تر بارها و بارها دیدم و شنیدم. پرسشی که پیش میآید این است که آیا مردها واقعا این قدر که خودشان اصرار دارند، عوضی هستند؟ یا دوست دارند عوضی به نظر برسند؟ قبل ترها نظر خودم این بود که مردها دوست دارند عوضی به نظر برسند و این برایشان مایه ی افتخار است اما حالا فکر می کنم این مفتخر به عوضی بودن خود نشان از عوضیت است.

 برای عوضی بودن فقط کافیست اراده کنی. حالا در چیزی که همه از پسش برمی آیند چه افتخاریست، دیگه الله اعلم.

نظر نهایی من این است که آدم ها با عوضی معرفی کردن خودشان از خودشان سلب مسیولیت می کنند.


۱۹ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۲۸ تیر ۹۴ ، ۲۳:۵۶
آیبک

روایت داریم که هر کس در این دنیا به گمان خود زرنگی کرده و گل وسط هندوانه را تنها بخورد، در آن دنیا فقط ته خیار نصیبش می شود. 

۱۱ نظر موافقین ۶ مخالفین ۰ ۲۴ تیر ۹۴ ، ۰۲:۰۴
آیبک

مرشد همیشه نگران ازدواج شاگردان مجردشه. برای ازدواج شاگردانش شرایط و ویژگی های خاصی در نظر داره که اگه محقق نشه کلا اون مورد را تباه شده می بینه. برای همین گاهی تلاش می کنه که بین شاگردانش وصلت ایجاد کنه تا یک جورهایی نسل بعد را هم ساخته باشه! یک بار هم وقتی از سوگلی شنیده بود من دوست پسر دارم گفته بود وقتی ما خودمون این جا پسر داریم چرا رفته با یکی اون بیرون دوست شده؟!(همون دیدگاه تو فامیل دختر داریم، چرا غریبه)

مرشد این بار خسته از روش بیهوده ی زیر زبان کشی مستقیم ازم پرسید: تو نمی خوای ازدواج کنی؟

من: مورد مناسب پیدا نشده (مشغول کردن خود با دسته ی کیف به نشانه ی شرم و حیا)

مرشد: خب من بین شاگردام پسرهایی رو دارم که حداقل های ازدواج رو دارن اما اون ها هم مورد مناسب پیدا نکردن. می خوای با هم آشناتون کنم؟

من: ههه هههه هه (اوا خدا نکشتت مرشد! خب من روم نمی شه بگم آره)

مرشد: معیارهات چیه؟

من: ...


کلاس های مرشد با شاگردان قدیمیش جشنواره ی پسرهای جذابه. من فقط دو بار شانس حضور در این جمع را پیدا کردم و هر بار از غلظت تستوسترون در فضا نفسم بالا نمی اومد.

حالا تا می خوام یک صفحه کتاب بخونم یاد سیبیل احسان می افتم. ورق می زنم ته ریش علیرضا میاد جلو چشم. می خوام کارنوشتم را شروع کنم چشم های بهنام تمرکزم را بهم می زنه، ازون طرف بازوهای مهران...  یعنی خدا بگم چی کارت نکنه مرشد! داشتم زندگی می کردم، شاگرد منظمت بودم، ببین با من چی کار کردی؟! آخر هم می دونم دست منو تو دست هیچ کدوم از این ها نمی گذاری.

۱۴ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۱۳:۰۲
آیبک

مرشد وقتی می خواد پوز یک گنده لاتی را به خاک بماله این جور رجز می خونه که " من بچه کف خیابونم، من زیر اعدام بودم!!".

من هم در موارد مشابه می گم "من بچه خوابگاهم". اگه طرف باز هم شاخ بازی دراره اضافه می کنم"چند ماه هم تو یک اتاق ده نفره تو پانسیون زندگی کردم!"

یکی از راه های موثر در شناختن آدم ها همینه که ببینی به کدام بخش از زندگیشان مفتخرن و کدام قسمت را برجسته می کنن. به نتایج خیلی مهمی می رسی، اگه اهل تفکر باشی.

۱۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۴ ، ۰۴:۰۶
آیبک

خبر رسیده اقوام وقتی می خوان از دختر گمراه عاصی بدعاقبت واسه دختران جوانشون مثال بیارن از من می گن. 

حالا تو محل کارم یکی خواسته نشونیمو بده گفته همون خانوم مومنه.

یعنی چوب دو سر نجس که می گن خود منم.

۱۷ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰ ۱۹ تیر ۹۴ ، ۲۱:۴۹
آیبک

گاهی جوری برنامه هات به هم میریزه، جوری اتفاقات سلسله وار مشکوک واست می افته، جوری همه ی درها بسته و فقط یک در باز می مونه و جوری توی مسیری ناخواسته هدایت میشی، که از خودت می پرسی:

چه بلایی از سرم رفع شد؟

یا چه بلایی قراره سرم بیاد؟!

۶ نظر موافقین ۴ مخالفین ۱ ۱۸ تیر ۹۴ ، ۲۰:۳۹
آیبک

قانون ازدواج همجنسگرایان بالاخره در آمریکا تصویب میشه (اتفاقی که سال ها پیش در بعضی کشورهای اروپایی افتاده). خیلی از ما ایرانی ها به نشانه ی حمایت عکس پروفایل هایمان را در فیس بوک رنگین می کنیم.

نخست وزیر هند از مردم کشورش می خواهد به نشانه ی حمایت از زنان و دختران و اعتراض به آمار بالای تجاوز در کشورش با دخترانشان عکس های سلفی بگیرند و منتشر کنند. در ایران کمتر کسی حتی از این دعوت باخبر می شود.

ابرقدرت یعنی همین. 

تفاوت هالیوود و بالیوود هم یعنی همین.


۱۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ تیر ۹۴ ، ۰۱:۲۵
آیبک
بخشی از کتاب تاریخ جامع ادیان را تقدیم می کنم به اون هایی که وقتی ازشون می پرسی:
- از کجا می دونی قرآن وحی هست؟
می گن:
- چون خودش معجزه است.
- کجاش معجزه است؟
-فصاحت و بلاغتش.
- مثلا کجاش و چه طور؟
- من عرب زبان نیستم و عمق زیباییش رو درک نمی کنم اما تمامی متخصصان اعتراف کردن و بر اعجازش اذعان داشتن.
- خب پس همون ها ایمان بیارن. به تو که نمی فهمیش چه ربطی داره؟
-... آها راستی! در قرآن به کشفیات علمی اشاره شده.

"پیروان یکی از دو فرقه ی اصلی هندوییسم نوین معتقدند وداها(کتب مقدس هندوها) وحی و الهام مستقیم ناشی از مصدر الوهیتند. اگر معانی آن ها به درستی فهم شوند،...، حتی اسرار ترقیات طبیعی که در جهان روی خواهد داد در آن ها خبر داده شده، مثلا اکتشافات و اختراعات جدید در آن کتاب اشاره و پیشگویی شده است. اساس علوم طبیعی مانند فیزیک و شیمی هم در وداها نهاده شده است... ."
 
خلاصه اگر ایمانتان به اسلام و قرآن به همچین دلایلی برمی گرده بدونید که
در لااقل یک نقطه ی دیگه ای از دنیا جماعتی ادعای مشابهی دارن. برید تحقیق کنین ببینین یک وقت سرتان کلاه نرفته باشه. چون هر چی باشه وداها دست کم هزارسال پیش از قرآن به قلم درآمدن. بنابراین هر چی برای قرآن معجزه باشه برای وداها معجزه تره.

۱۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۲ تیر ۹۴ ، ۰۴:۲۹
آیبک

تو یک ماه اخیر دو تا از دوستانم بالاخره موفق شدن بعد چند سال طلاق عاطفی و بالا و پایین رفتن از پله های دادگاه و دعوا و درگیری به طور رسمی و قانونی از همسرانشان جدا بشن. این قدر که از خبر جدایی این ها خوشحال شدم از ازدواج هیچ کدام از دوستانم تا به حال خوشحال نشده بودم.

قانون مسخره کم نداریم اما بی شک بی معنی ترین اون ها قانونی هست که آدم ها را مجبور به ماندن در زندگی های مشترکی می کنه که دیگه علاقه ای به ادامه اش ندارن، گیرم دلیل جدایی بی وفایی باشه و خیانت یا ورشکستگی و بیماری همسر، تهش می تونی بگی عجب آدم عوضی! اما به ضرب و زور نگه داشتنش مضحکه مضحک!

۱۲ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۱۱ تیر ۹۴ ، ۰۱:۰۴
آیبک