کوچ

کوچ

نویسنده ی این وبلاگ ظرفیت نظرات مخالف را دارد.
اما خون آدمی که نظراتش بوی نصیحت بدهد پای خودش است!

۸ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

بالاخره The Hunt را دیدم. مدت ها بود که در آرشیو فیلم های در انتظار دیده شدن خاک می خورد. The Hunt فیلمی ست دانمارکی که دیدنش  حواسی جمع می خواهد (کلا تصمیم گرفتم وقت کمتری برای تماشای فیلم های هالیوود بگذارم که عموما تلاش می کنند بن مایه های فکری ضعیفشان را با تبلیغات و جذابیت های ظاهری و سطحی جبران کنند). فیلم درباره ی مربی مهدکودکی است که متهم به تجاوز به کودکان می شود. داستان در شهر کوچکی اتفاق می افتد که با وجود ظاهری مدرن هنوز حضور سنت در آداب و رسومی که از گذشته حفظ کرده اند احساس می شود.

در روح سنتی این جامعه مردان در ملا عام لخت مادرزاد شنا می کنند درحالی که، زنی میان سال از تجسم آلت تناسلی مرد وقت انزال بالامی آورد. مردها بعد خوشگذرانی های شبانه مست به خانه برمی گردند درحالی که زنان در خانه مراقب بچه ها هستند. در فضای سنتی این جامعه قضاوت عموم جدا از آتوریته دولت حکمرانی و قدرتمندتر از دادگاه و بی توجه به حقوق شهروندی مجازات می کند.

این ها همه در حالیست که روح مدرن این جامعه دسترسی به عکس و فیلم های پ.و.ر.ن را آسان کرده و در سکوت عمومی  به کودکی، معصومیت و آرامش روانی کودکان تجاوز می کند. اما هیچ کس این موارد را تجاوز به حریم فرزندش نمی داند و تا زمانی که حالت فیزیکی به خودش نگرفته واکنش نشان نمی دهد.

 

۹ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰ ۲۲ شهریور ۹۵ ، ۱۳:۰۸
آیبک

معمولا جز به دوستانی که با روحیاتشان تا حدودی آشنا هستم دیدن فیلمی را پیشنهاد نمی کنم و به حرف هایی مثل "100 فیلمی که همه باید ببینند" یا " 100 فیلم برتر تاریخ سینما" و ... هیچ اعتقادی ندارم. البته به شدت معتقدم که عمر خیلی گران بهاتر از این هست که پای تماشای بعضی فیلم ها هدر برود.

با وجود این پیشنهادی دارم برای آن هایی که همیشه از تماشای طبیعت لذت می برند و از تامل در انسان چون شگفت انگیزترین جز طبیعت و تفکر در شیوه ی تعامل انسان با آن هنگامی که از طبیعت جدا می شود یا خود را جدا شده فرض می کند، سیر نمی شوند.

Samsara مستند بلندیست که به جای واژه با موزیک، چشم ها و رنگ ها حرف می زند. samsara که معمولا به فارسی سمساره نوشته می شود به معنی چرخه ی بازپیداییست. samsara را در گوشه و کنار فیلم خواهید دید که بارزترین آن جریان خود فیلم است که از منطقه ای شروع می شود و پس از گشتن از چندین کشور و قاره دوباره به نقطه ی آغازین برمی گردد. در این مستند بارها شاهد جدال قدیم و جدید خواهید بود و با تضادهای بسیاری رو به رو خواهید شد، گاه نمایش هم بودی انسان و طبیعت است وگاه ستیز انسان با طبیعت و غالب شدن انسان بر آن. روند ترسناک مصنوعی شدن و ماشینی شدن انسان و زندگی را خواهید دید. و این که چه طور با انضباط انسان رام و در جریان صنعتی شدن فردیت آن در توده محو می شود. Samsara واقعیت هایی را پیش چشمتان می گذارد که احتمالا دوست نداشته باشید ببینید. Samsara می داند چه طور شما را با موزیک، حرکات موزون، شکوه طبیعت و جنبه های رمزآلود جامعه انسانی مسحور کند.

۲ نظر موافقین ۵ مخالفین ۰ ۱۸ شهریور ۹۵ ، ۱۹:۵۲
آیبک

دوستان واقعی مان را از میزان خوشحالی واقعی شان برای موفقیت هایمان بشناسیم.

۸ نظر موافقین ۱۰ مخالفین ۰ ۱۶ شهریور ۹۵ ، ۱۰:۳۳
آیبک

دارم تلاش می کنم میان بهره مندی از عقل، وجود بحران هایی از جمله خشکسالی و دعوت به ازدیاد جمعیت یک ارتباط معقولی پیدا کنم.

۱۱ نظر موافقین ۶ مخالفین ۰ ۱۴ شهریور ۹۵ ، ۱۳:۱۸
آیبک

هفته ی آخرین ها، خداحافظی ها و به پایان رساندن ها بود.

 آخرین مسیولیتم را تحویل دادم و از همکارانم خداحافظی کردم. آخرین حقوقم را تمام و کمال در سفر خرج کردم. در آخرین جلسه همکلاسی ها و مربی یوگام واسم آرزوی موفقیت کردند. کتابی که خواندنش با مرشد دو سال طول کشیده بود را تمام کردم و تا اطلاع ثانوی به خدا سپردمش.

۷ نظر موافقین ۶ مخالفین ۰ ۱۱ شهریور ۹۵ ، ۲۲:۵۸
آیبک

مستجاب الدعوه ای از پروردگارش خواست که کوه را برایش تبدیل به طلا کند و شد آنچه می خواست. پس گفت پروردگارا کور شود هر آن که از تو کم بخواهد و در دم کور شد.


این حکایت را برای هر کی دم دستم بود فرستادم. امیدوارم لااقل در دل یکی احساساتی که در من با خواندنش به پا شد را ایجاد کرده باشد. عجیب زیباست!

۱۲ نظر موافقین ۹ مخالفین ۱ ۰۴ شهریور ۹۵ ، ۰۰:۰۲
آیبک

کاش تفکیک جنسیتی اسباب بازی ها به "ماشین برای پسر و عروسک برای دختر" خلاصه میشد. چند روز پیش وقتی می خواستم برای خواهرزاده ام بازی فکری بخرم فروشنده ازم پرسید: دخترانه می خواید یا پسرانه؟

:|

۷ نظر موافقین ۵ مخالفین ۲ ۰۳ شهریور ۹۵ ، ۰۰:۴۴
آیبک

مشکلات بعضی ها هم این جوریه که گویا با بستن وبلاگ و ترک گروه تلگرامی حل میشه. خوش به حالشان واقعا.

۱۴ نظر موافقین ۶ مخالفین ۱ ۰۱ شهریور ۹۵ ، ۱۴:۱۵
آیبک